NFZ Zabierz Kartę EKUZ na zimowy wypoczynek
- Jeżeli wyjeżdżamy na zimowy wypoczynek za granicę do krajów UE, Wielkiej Brytanii lub EFTA trzeba pamiętać, żeby mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- Dzięki EKUZ masz pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc medyczną i unikniesz wysokich kosztów leczenia w razie wypadku lub choroby.
- EKUZ otrzymasz bezpłatnie w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
Zbliżające się ferie zimowe to czas, gdy wiele osób wybiera się na narty, wyjazdy zagraniczne czy rodzinne podróże. Bez względu na cel wyjazdu, warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa, w tym również o ochronie zdrowia. Jednym z dokumentów, który może okazać się niezwykle przydatny podczas zagranicznych podróży, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Czym jest karta EKUZ?
EKUZ to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Dzięki EKUZ można uzyskać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w nagłych sytuacjach, na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju.
Dlaczego warto zabrać EKUZ?
Zimowe sporty, jak narty czy snowboard, zwiększają ryzyko urazów. W wielu krajach koszty leczenia są bardzo wysokie. EKUZ umożliwia pokrycie kosztów niezbędnych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej, co pozwala uniknąć nieprzewidzianych wydatków – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ w 2024 r. wydał EKUZ dla blisko 80 tys. mieszkańców Lubelszczyzny. Centrum Usług Wspólnych w Chełmie, które wydaje karty dla mieszkańców z całej Polski, wydało łącznie prawie milion turystycznych kart EKUZ – dodaje dyrektor Piróg.
Zasady korzystania z karty EKUZ
EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne ze względu na stan zdrowia do końca przewidywanego pobytu w danym kraju. Karta działa jedynie w publicznych placówkach zdrowia, nie obejmuje świadczeń w prywatnych klinikach. Nie refunduje także planowych operacji ani zabiegów.
Korzystając z EKUZ za granicą trzeba pamiętać, że mamy te same prawa i obowiązki co ubezpieczeni w danym państwie. W krajach popularnych wśród miłośników sportów zimowych, takich jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym. Jeżeli w danym kraju istnieje więc obowiązek współpłacenia, również musimy ponieść takie koszty.
EKUZ jest wydawana wyłącznie osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z przepisami krajowymi.
EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości rodzica lub dziecka.
Jak uzyskać kartę EKUZ?
Uzyskanie karty EKUZ jest proste i darmowe. Wniosek o wydanie karty można teraz złożyć przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mojeIKP. Można także pobrać wzór wniosku z naszej strony, podpisać i przesłać przez ePUAP lub pocztą tradycyjną. W takich przypadkach EKUZ otrzymamy pocztą, na adres, który wskazaliśmy we wniosku. Kartę można również wyrobić od ręki w Sali Obsługi Klientów w Lublinie i w Delegaturach Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – mówi dyrektor Paweł Piróg.
Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ w 2024 r. wydał EKUZ dla blisko 80 tys. mieszkańców Lubelszczyzny. Centrum Usług Wspólnych w Chełmie, które wydaje karty dla mieszkańców z całej Polski, wydało łącznie prawie milion turystycznych kart EKUZ – dodaje dyrektor Piróg.
Wszystkie szczegółowe informacje, a także wniosek do pobrania, można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Bezpieczne ferie z EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to mały dokument, który może przynieść wielkie korzyści. Dzięki niej możemy czuć się bezpieczniej podczas ferii zimowych i skupić się na wypoczynku.
NFZ