POWIAT Bezpłatna mammografia

Bezpłatne badanie piersi wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Badania odbędą się między 18 a 22 marca 2019 roku na terenie powiatu.

W Polsce regularne badania mammograficzne wykonuje wciąż zbyt mała liczba kobiet. Szacuje się, że profilaktyczne badanie piersi robi 40% Polek.
W porównaniu z innymi krajami jest to bardzo niski odsetek. Z danych wynika, że we Francji, Holandii, czy Szwecji w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 80% kobiet. Mała liczba badań często wynika z nieświadomości społecznej.

Pacjentki, które przyjdą raz na badanie myślą, że jedno badanie profilaktyczne wystarczy im na całe życie. Niestety tak nie jest, tylko regularne badania mammograficzne oraz samobadanie piersi mogą ustrzec przed rozwojem choroby.

Nowotwór piersi zazwyczaj przez długi okres rozwija się bezobjawowo i bezboleśnie, a wykryty i leczony we wczesnym stadium zaawansowania zwykle jest całkowicie wyleczalny. Rak piersi stanowi istotny problem nie tylko w starszych grupach wiekowych, ale także coraz częściej u kobiet
młodszych. W związku z tym badanie mammograficzne jest zalecane każdej kobiecie po 40 roku życia, przynajmniej raz w roku.
Zapisy na badanie: 42 254 64 10 lub 517 544 004
Rejestracja on-line: www.medica.org.pl

mat. prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *