POWIAT Piąte miejsce w Polsce

27 kwietnia 2018 roku podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządowego w Krakowie odbyła się uroczysta Gala, na której wręczono statuetki i dyplomy zwycięzcom Rankingu energii odnawialnej za rok 2017.

Powiat Tomaszowski zajął 5 miejsce w Polsce.
Poniżej prezentujemy listę uhonorowanych powiatów:
1.Powiat Bielski (woj. podlaskie),
2. Powiat Toruński,
3. Powiat Suski,
4. Powiat Lubartowski,
5. Powiat Tomaszowski (woj. lubelskie),
6. Powiat Ostrzeszowski,
7. Powiat Świecki,
8. Powiat Kwidzyński,
9. Powiat Słupski,
10. Powiat Suwalski.

Samorządy biorące udział w Rankingu oceniane są przez Jury Konkursu w zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Klasyfikowane są projekty związane z wykorzystywaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatru, otoczenia i biomasy.
Ogólnopolski Ranking Energii Odnawialnej oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.
Aktualnie na terenie powiatu tomaszowskiego pracują następujące instalacje energii odnawialnej:
– w gminie Lubycza Królewska, miejscowości Wierzbica na rzece Sołokija działa Mała Elektrownia Wodna o mocy 67 kW oraz  4 wiatraki /każdy o mocy 150 kW/ w miejscowości Dęby.
–  3 farmy fotowoltaiczne. Pierwsza w miejscowości Jeziernia, gmina Tomaszów Lubelski o mocy 990 kW, druga w Tomaszowie Lubelskim o mocy 1,32 MW trzecia w Wożuczynie Cukrownia, gmina Rachanie o mocy 615 kW.
– 3  farmy wiatrowe o łącznej mocy 76,5 MW: w gminie Tomaszów Lubelski 10 turbin wiatrowych po 2 MW każdy, w gminie Jarczów 15 turbin wiatrowych po 1,5 MW oraz 2 szt.po 2,0 MW oraz w gminie Tyszowce 15 turbin wiatrowych po 2 MW.
– oraz instalacje paneli słonecznych po podgrzewania cwu na obiektach użyteczności publicznej
W 2018 r. planowane jest uruchomienie kolejnych farm fotowoltaicznych, biogazowni rolniczych i paneli słonecznych montowanych z dotacji funduszy UE w ramach RPO Woj. Lubelskiego na lata 2014-2020 z Działania 4.1Wsparcie wykorzystania OZE w gminach: Bełżec,  Krynice, Łaszczów, Susiec, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski i Tyszowce.

mat. SP w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.