POWIAT Współpraca Powiat-Rejon Żabinkowski podpisana

21 lipca 2016 roku w mieście Żabinka (Obwód Brzeski, Republika Białoruś) przebywała z rewizytą delegacja Powiatu Tomaszowskiego na czele ze Starostą Tomaszowskim – Janem Kowalczykiem i Członkiem Zarządu Powiatu – Tadeuszem Stanibułą.
Celem spotkania było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Powiatem Tomaszowskim a Rejonem Żabinkowskim oraz udział delegacji w lokalnych uroczystościach z okazji rocznicy wyzwolenia miasta Żabinka spod okupacji niemieckiej.
Zawarte partnerstwo ma na celu m. in. współpracę przy aplikowaniu o środki z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 finansowanego z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.  Żabinka jest miastem rejonowym z 13 tys. mieszkańców, leży 30 km na północny-wschód od Brześcia, przy ujściu rzeki Żabinka do Muchawca. Jako strategicznie ważna stacja kolejowa Żabinka jest znana od XIX w. kiedy budowano kolej Brześć–Moskwa. W tym samym czasie powstaje miejscowość. Po 1882 r. Żabinka znacznie powiększyła swoje terytorium, dzięki zbudowaniu linii kolejowej z Żabinki do Pińska. W czasach II RP miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Żabinka, powiatu kobryńskiego w województwie poleskim. W 1972 r. opracowano generalny plan zagospodarowania przestrzeni miejskiej, powstały nowe osiedla i dzielnice przemysłowe. Miejscowe zakłady specjalizują się w produkcji pasz, cukru, materiałów budowlanych i artykułów włókienniczych. Obecnie w Żabince znajduje się jedna z największych cukrowni na Białorusi. Na ul. Komsomolskiej stoi drewniana prawosławna cerkiew pw. Świętego Pokrowa zbudowana w 1885 r. Jej architektura łączy w sobie kilka stylów: eklektyczny, klasycystyczny i retrospekcyjno – ruski. W Żabince jest parafia rzymsko-katolicka św. Józefa, kościół zbudowano w 1998 r.

mat. Starostwo Powiatowe w TL

starostwo_zabinka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!