Info

Powroty z wakacyjnych wyjazdów. O tym warto pamiętać

  • Wracając z zagranicznych wakacji często przywozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, alkohol czy wyroby tytoniowe.
  • Sprawdź co, i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki przy kontroli.
  • Pamiętaj, że normy ilościowe i wartościowe niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujesz transportem lądowym, morskim czy lotniczym.

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny oraz prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza:

  • 300 euro – jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, 
  • 430 euro – jeżeli podróżujesz transportem lotniczym lub morskim.

Wszystkie prezenty, które przekraczają powyższe wartości, zgłoś przy kontroli celnej.

CITES – gatunki zagrożone wyginięciem

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Nielegalny przewóz okazów CITES to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 

Legalny przywóz możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Nie mając wymaganego zezwolenia CITES nie kupuj za granicą m.in.: papug, żółwi lądowych i morskich, węży, krokodyli, waranów i wykonanych z nich wyrobów, skór i wyrobów z dzikich kotów, jak np. tygrysy, lamparty, lwy, rysie, skór z niedźwiedzi, zebr, wyrobów wykonanych z wielorybów, wyrobów z kości słoniowej, koralowców, wielkich muszli, np. przydaczni, a także kaktusów, storczyków, wyrobów z drewna tropikalnego czy produktów tradycyjnej medycyny chińskiej zawierających składniki pochodzące ze zwierząt i roślin objętych ochroną.

Wyroby tytoniowe

Jeżeli przyjeżdżasz spoza UE zwracaj uwagę na limity przywozowe wyrobów tytoniowych (obowiązujące w ruchu lądowym, morskim i lotniczym):

Jeżeli przybywasz do UE samochodem, autobusem lub pociągiem, to możesz przywieźć z podróży:

  • 40 szt. papierosów, lub
  • 20 cygaretek, lub
  • 10 cygar, lub
  • 50 g tytoniu do palenia.

Zwolnienie z należności celno-podatkowych można stosować do dowolnego połączenia ww. wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych z poszczególnych norm nie przekroczy 100%.

Przykład: Maksymalnie można przywieźć 20 sztuk papierosów (20 sztuk stanowi 1/2 normy) i 5 cygar (5 cygar stanowi 1/2 normy).

Jeżeli przybywasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

  • 200 szt. papierosów, lub
  • 100 cygaretek, lub
  • 50 cygar, lub
  • 250 g tytoniu do palenia.

W tym przypadków zwolnienie z należności również można stosować do dowolnego połączenia ww. wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych z poszczególnych norm nie przekroczy 100%.

Przykład: Maksymalnie można przywieźć 100 sztuk papierosów (100 sztuk stanowi 1/2 normy) i 25 cygar (25 cygar stanowi 1/2 normy).

Alkohol

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli przyjeżdżasz spoza UE i zachowasz limity:

  • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka), lub
  • 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier), i
  • 4 litry wina, i
  • 16 litrów piwa.

Leki

Dopuszczalny jest przywóz z zagranicy przez podróżnego leków wyłącznie na własne potrzeby lecznicze, w liczbie nieprzekraczającej 5 najmniejszych opakowań

Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych.

Pamiętaj też, że nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

Środki pieniężne

Jeżeli wjeżdżasz do UE lub wyjeżdżasz z UE i przewozisz środki pieniężne o równowartości co najmniej 10 tys. euro – musisz złożyć pisemną deklarację tych środków organom celnym. 

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz przywieźć na teren UE – bez kontroli sanitarnej – wyłącznie na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych. Ale są też ograniczenia! Przykładowo, z owoców możesz przywieźć jedynie: banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle.

Przywóz do UE żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Jeżeli posiadasz produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach (np. kanapki z wędliną), będziesz musiał wyrzucić je do specjalnego pojemnika na przejściu granicznym (zostaną zutylizowane).

Zwierzęta domowe 

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk) mogą być przywożone do Polski, przewożone pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz wywożone poza UE po spełnieniu następujących warunków:

  • muszą posiadać elektroniczny identyfikator,
  • muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie,
  • muszą posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).

Poradnik turystyczny dla podróżnych

Z myślą o podróżnych Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała „Poradnik turystyczny 2024″. Warto tam sięgać, by sprawdzić podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego przekraczania granicy i legalnego przywozu towarów: 

Poradnik turystyczny 2024 – co warto wiedzieć przed wyjazdem zagranicznym? – Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa – Portal Gov.pl (www.gov.pl) .

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *