Info

Prace ogrodowe w kwietniu

Początek wiosny to najlepszy czas na prace ogrodowe. To właśnie w tym okresie wszystko budzi się do życia, a kwiaty rozkwitają pełnią barw. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zaplanować swoje prace ogrodowe, aby przyniosły one oczekiwane efekty. To dlatego warto krok po kroku rozplanować sobie plan na cały kwiecień. Dzięki temu ogród nabierze charakteru, a rośliny będą rozwijały się w najlepsze.

 

Wiosenne sprzątanie po zimie

Kwiecień z reguły jest pierwszym naprawdę ciepłym miesiącem, kiedy to najczęściej nie występują już żadne przymrozki, ani opady śniegu. Właśnie z tego powodu to właśnie w kwietniu warto rozpocząć ogrodowe sprzątanie po zimie. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie okryć z bylin oraz wygrabienie wszelkich resztek. Następnie glebę należy spulchnić i nanieść nawóz. Jest to też czas, aby po zimie zasadzić pierwsze rośliny, które są jeszcze odporniejsze na mróz i w razie czego przetrwają niewielkie przymrozki. Takimi roślinami są na przykład niezapominajki, bratki, stokrotki, czy jednoroczne lwie paszcze.

Ważne jest także to, aby oczyścić dokładnie teren z chwastów i wszędzie tam, gdzie zostaną wyrwane, nałożyć warstwę nawozu. Dzięki temu już pod koniec kwietnia będzie można umieścić tam cebulki mieczyków. 

Co zrobić w kwietniu z roślinami cebulowymi i bulwiastymi?

W prawie każdym zadbanym ogrodzie znaleźć można rośliny, które nie zimują w gruncie. Takimi roślinami są właśnie mieczyki, galtonia, czy tygrysówka pawia. To dlatego powinny one zostać zasadzone do połowy kwietnia. Trzeba również pomóc roślinom, które mają w zwyczaju kwitnąć wraz z początkiem wiosny. Mowa tutaj o niektórych roślinach cebulowych. Aby im to ułatwić, koniecznie trzeba usunąć pozostałości ich kwiatostanów, ale pozostawić łodygę oraz liście, ponieważ ich usunięcie może zablokować procesy życiowe tych roślin. 

Co z roślinami jednorocznymi?

Kwiecień w ogrodzie jest aktywny także ze względu na pielęgnację i sadzenie roślin jednorocznych. Wszystkie rośliny jednoroczne, które zostały zasadzone we wcześniejszych miesiącach, koniecznie powinny zostać pikowane. Zasada ta dotyczy przede wszystkim szałwii, czy werbeny. Taki zabieg pozwoli na to, aby rośliny w późniejszym czasie efektownie się rozkrzewiły. Druga połowa kwietnia to także idealny czas na to, aby zahartować sadzonki, zanim zostaną one umieszczone w gruncie. Jak to zrobić? Po prostu sadzonki powinny zostać wystawione na świeże powietrze. Najlepiej każdego dnia pozostawiać je tam dłużej. Pomocny może okazać się parapet lub taras, a samo hartowanie powinno trwać około tygodnia. Kwietniowe sadzenie roślin jednorocznych warto zaplanować na cieplejsze dni. To z tego powodu dobrym pomysłem jest po prostu śledzenie aktualnej prognozy. Najlepiej, jeśli w tym czasie nie byłoby już charakterystycznych dla wczesnej wiosny przymrozków. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas pielęgnowania kwietniowego ogrodu? Przede wszystkim o tym, aby regularnie podlewać świeżo zasadzone sadzonki. To właśnie one są najbardziej narażone, a więc trzeba zrobić wszystko, aby jak najlepiej się przyjęły. Warto też sprawdzić, które rośliny są wyjątkowo ciepłolubne. W takim wypadku zawsze dobrym pomysłem jest nakrycie ich na noc. Do tego celu można użyć na przykład folii lub agrowłókniną. Oczywiście niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o tym, że takie nakrycie zawsze musi zostać zdjęte na dzień. Przestrzegając wszystkich tych zasad, można mieć pewność, że ogród na wiosnę rozkwitnie wieloma kolorami.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *