NewsRachanieSPORT

RACHANIE Dobre starty sportowców

29 lipca 2018 roku w miejscowości Krzywda (powiat łukowski) odbyły się XIX Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno-Sportowe LZS, Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze i IV Igrzyska Seniorów.

Do sportowej rywalizacji przystąpiło ponad 1,5 tys. zawodników z 35 gmin i 15 powiatów z województwa lubelskiego. Powiat tomaszowski reprezentowany był przez trzy gminy: Tyszowce, Ulhówek i gminę Rachanie – mistrzów Powiatowych Igrzysk LZS, które odbyły się w Ulhówku. Gmina Rachanie, reprezentowana była przez wójta – Romana Miedziaka; Gminny Ośrodek Kultury przez – Stanisława i Zdzisławę Seńko oraz kierownika ekipy – Bogusława Piłata, liczyła około 50 uczestników. Zawodnicy naszej gminy brali udział w konkurencjach drużynowych: piłce siatkowej kobiet, piłce siatkowej plażowej kobiet, piłce plażowej mężczyzn, przeciąganie liny mężczyzn, przeciąganie liny kobiet, nartach integracyjnych, czwórboju władz gminnych, trójboju kobiet, spacerze farmera i konkurencjach indywidualnych takich jak: bieg na 100 m, bieg na 1 okrążenie, rzut lotką do tarczy, konkurs siłacza, bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zawodnicy gminy Rachanie w igrzyskach wojewódzkich zdobyli 12 złotych i 4 srebrne medale. Złote medale, a zarazem I miejsce wywalczyli ośmiokrotni mistrzowie Polski w konkurencji przeciągania liny mężczyzn (Krzysztof Majdański, Marcin Kulik, Andrzej Panasiński, Marcin Bondyra, Dariusz Koprowski), pierwsze miejsce zajęła również drużyna piłki plażowej pań: Marta Chwała i Aleksandra Czerniawska. Drużyna przeciągania liny mężczyzn oraz piłki plażowej pań będą reprezentowały województwo lubelskie w Centralnych Igrzyskach Ogólnopolskich, które odbędą się w Siedlcach. Złote medale wywalczyli również Roman Miedziak, Bogusław Piłat, Radosław Miedziak w Czwórboju Władz Gminnych, Jakub Piłat i Renata Portka w rzucie lotką do tarczy. Medale srebrne: Roman Miedziak, Bogusław Piłat, Radosław Miedziak w nartach integracyjnych. Radosław Miedziak zajął również II miejsce w rzucie lotką do tarczy. Nieco dalej za podium, ale równie wysoko punktowane 5 miejsca, zajęli: drużyna piłki siatkowej plażowej mężczyzn (Patryk Nowak, Hubert Piwowarczyk), drużyna przeciągania liny kobiet (Paulina Sędłak, Marta Misiewicz, Anna Wiater, Dorota Rejman, Katarzyna Lenard), „spacer farmera” (Roman Miedziak, Mateusz Tarański, Szymon Rajtak, Bogusław Piłat), w konkursie siłacza Bogusław Piłat zajął również trzecie miejsce. W klasyfikacji gmin: Gmina Rachanie zajęła IV miejsce z (228,5 pkt) przed gminą Sitno (232,4 pkt), Ulhówek (248,5 pkt) i Tyszowce (272 pkt).

W klasyfikacji powiatów powiat Tomaszów Lubelski zajął I miejsce (829,5 pkt), II Zamość (592,3), III Biała Podlaska (296,4), IV Chełm (257,5), V Lublin (236,5). Wysokie miejsce gminy Rachanie podczas igrzysk LZS to tradycja. Tym bardziej cieszy fakt, że mimo aktualnej sytuacji demograficznej polskiej wsi, wyjazdów młodzieży w poszukiwaniu pracy, Rachanie pozostają znaczącą siłą podczas sportowych rozgrywek na szczeblu województwa.
O Rachaniach na pewno będzie się mówiło podczas Ogólnopolskich Igrzysk LZS w Siedlcach, gdzie wystąpią siłacze z tejże gminy.