Ścierki, ściereczki i ręczniki – jak zadbać o czystość w kuchni?

Ściereczki kuchenne to absolutnie niezastąpione akcesorium w kuchni. Popularnością cieszą się chłonne ściereczki z mikrofibry i podobne im rozwiązania. To jednak niejedyne akcesorium, po które warto sięgnąć, aby zadbać o czystość w miejscu, gdzie przygotowujesz posiłki. 

Czystość w kuchni to podstawa 

Ścierki w kuchni to podstawa. Służą nam one zarówno do wycierania garnków, jak i czyszczenia powierzchni. Pomagają pozbyć się kurzu, brudu, rozlanych płynów, sosów, plam i wielu innych zanieczyszczeń, które pojawiają się właściwie na każdym rodzaju powierzchni w kuchni. W kuchni cenimy sobie przede wszystkim praktyczne rozwiązania, które sprawiają, że jesteśmy w stanie w miarę szybko pozbyć się śladów gotowania, jak i naturalnie pojawiającego się wokół kurzu. Ważne jest więc, aby dobrać odpowiedniego rodzaju ścierki, które pomogą pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Ponadto będzie ci potrzebna dobrej jakości gąbka, mop Vileda, a także akcesoria do czyszczenia lodówki oraz piekarnika. 

Kuchnia to szczególne miejsce, w którym utrzymanie czystości nie jest wcale takie proste. Przede wszystkim chodzi o brud, który pojawia się podczas gotowania. Różnego rodzaju opary, tłuszcz — to zanieczyszczeni, które trudno usunąć. Co gorsza, wiążą one ze sobą cząsteczki kurzu, tworząc bardzo nieprzyjemne wrażenie zabrudzenia. Dlatego tak ważne jest, aby do sprzątania kuchni nie podchodzi raz na czas, ale robić to możliwie regularnie. Tyle w tej sposób będziesz w stanie zapewnić swojej przestrzeni czystość. Ta zaś jest nam potrzebna zarówno do gotowania, jak i spożywania posiłków, a to w kuchni przecież robimy także niejednokrotnie. 

Czy zwykła ścierka wystarczy?

Ścierka Vileda nie bez powodu uchodzi za absolutnie niezastąpione akcesorium w kuchni. Przy czyszczeniu często brudzących się powierzchni, a do takich z pewnością zalicza się blat kuchenny, płyta elektryczna, gazowa lub indukcyjna, potrzebne są rozwiązania wygodne i praktyczne. Ściereczki do kuchni powinny być więc przede wszystkim chłonne, aby można było z ich pomocą łatwo usunąć rozlane mleko, zupę, która wykipiała podczas gotowania, a także wiele innych zabrudzeń. Dobrze, aby ścierki były także miłe w dotyku. Chodzi tutaj jednak nie tyle o komfort sprzątającego, a o bezpieczeństwo delikatnych powierzchni. Nie chcemy przecież porysować szklanej płyty do gotowania czy zewnętrznej obudowy lodówki. Ważne, aby także i na ten aspekt zwracać uwagę. Aby usunąć wiele zanieczyszczeń, czasami w zupełności wystarczy ściereczka z odrobiną Fairy. Przy zaschniętych plamach oraz innych zabrudzeniach przydać się może jednak gąbka, czyścik. To rozwiązania, które sprawdzają się również przy generalnych porządkach, dokładniejszym szorowaniu szafek oraz podobnych temu wyzwaniach. 

Ściereczki kuchenne i ręczniki papierowe

Z pewnością w przestrzeni kuchennej cennym rozwiązaniem będą także wygodne ścierki w rolce, które nie są co prawda jednorazowe, ale służą raczej do bieżącego sprzątania, usuwania drobnych zanieczyszczeń. Oprócz ścierek z mikrofibry w kuchni warto mieć także ręczniki papierowe. Idealnie sprawdzają się one, kiedy coś się rozleje, kiedy trzeba wytrzeć ręce. Świetnie sprawdzają się także do mycia szyb, luster oraz innych podobnych im powierzchni. Można je wykorzystać przy ostatnim czyszczeniu płyty, aby usunąć z niej wszelkiego rodzaju smugi. Podobnie rozwiązanie to sprawdza się przy szybie piekarnika. W przypadku ręczników papierowych liczyć się będzie chłonność, a także długość samej rolki z papierem. Warto i na to zwracać uwagę, bo niska cena nie zawsze musi oznaczać atrakcyjną ofertę, jeśli rolka jest dwa razy krótsza od standardowej.

Czysta podłoga

W przypadku kuchennej przestrzeni myśleć trzeba nie tylko o czyszczeniu blatu, płyty do gotowania czy frontów szafek, ale także podłogi. Także i ona jest bowiem narażona na zanieczyszczenia, a te z kolei nieusunięte z podłogi będzie można roznosić po całym domu lub mieszkaniu. Warto więc wyposażyć się w wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zatroszczyć się o czystość podłogi. Tutaj jednak podobnie jak w przypadku ściereczek, ważna jest wygoda, dobre wchłanianie, ale i delikatność materiału, z którego wykonany będzie mop. To urządzenie najbardziej poręczne, skorzystać można z niego właściwie zawsze, warto więc zadbać, aby stale był pod ręką. Wybierając mop, koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę na kwestię działania samego mechanizmu. Ważne jest bowiem, aby w zależności od sytuacji możliwe było maksymalne usunięcie wody z mopa i przetarcie powierzchni do sucha. To nie tylko kwestia estetyki w kuchni, ale i bezpieczeństwa, szczególnie gdy na podłodze znajdują się płytki, a nie panele, linoleum, żywica czy jeszcze inny rodzaj wykończenia. Nowoczesne mopy to urządzenia bardzo w kuchni (i nie tylko) pomocne. Niestety często w związku z tym trzeba za nie niemało zapłacić, dlatego wart sprawdzać wyprzedaż 2022, gdzie niejednokrotnie można upolować tego typu sprzęt w naprawdę okazyjnych cenach. Warto sprawdzać w promocjach i nowościach, ponieważ atrakcyjnych ofert naprawdę nie brakuje, jeśli tylko dobrze szukać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.