Kultura i SztukaSusiec

SUSIEC Festiwal Integracyjny na Roztoczu

Wczesnym przedpołudniem 14 października 2015 roku rozpoczął się w Suścu Powiatowy Integracyjny Festiwal Pieśni Ludowej.
Przystąpiło do niego 13 zespołów, uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Zamojszczyzny. Festiwal został ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania „Roztocze Tomaszowskie”, a jego pomysłodawczynią i autorką projektu była dyrektor biura LGD – Marta Fus.


Gościnnie Festiwal uświetniała swoimi występami 10.Drużyna Harcerska „Traperski Krąg” z Suśca.
W komisji zasiedli: ks.Tadeusz Sochan, Zdzisław Hacia i Ewa Piwko–Witkowska. Swoją obecnością Festiwal zaszczycili: poseł na sejm RP Mariusz Grad, wicestarosta tomaszowski Jerzy Wereszczak, wójt gminy Bełżec Andrzej Adamek, wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch, wójt gminy Susiec Zbigniew Naklicki, wójt gminy Lubycza Królewska Tomasz Leszczyński.
Festiwal został zorganizowany przy pomocy dyrektor GOK w Suścu Joanny Kowalczuk, która uroczystość prowadziła. Wokalnie imprezę rozpoczęli Emilia Obirek i Kamil Krawczyk piosenką „Miłość cierpliwa jest, lecz i niecierpliwa”, gdyż przede wszystkim tego właśnie uczucia potrzebowali uczestnicy Festiwalu, miłości, cierpliwości i zrozumienia oraz akceptacji.
Następnie rozpoczęły się prezentacje zespołów w postaci dwóch piosenek ludowych. Festiwal zakończyła susiecka „dziesiątka” prezentując 12 piosenek wykonanych przez drużynę, zuchów jak też solistów: Lenki Gęborys i Karoliny Gałan, Wiktorii Sobczak, Kamila Krawczyka, Emilii Obirek i Igi Bartosik. Podziękowaniem za występ były liczne brawa, dyplom z gratulacjami oraz kosz słodyczy. Cel imprezy został osiągnięty, ponieważ z twarzy uczestników emanowała ogromna radość, na scenie susieckiego GOK-u poczuli się docenieni, a przede wszystkim potrzebni.
Zwykle takie osoby z racji swoich ułomności żyją w cieniu a tu nagle mogli wystąpić na scenie i poczuć się jak każda inna gwiazda. Po prezentacjach i wręczeniu nagród (każdy zespół został wyróżniony), nastąpiła degustacja potraw przygotowanych przez spółdzielnię „Arka”, podczas których nastąpiła wymiana doświadczeń i wrażeń uczestników Festiwalu. Całą imprezę sponsorowało LGD na czele z prezesem Ewą Piwko-Witkowską.
Organizatorzy zaprosili na kolejną edycję Festiwalu już za rok.
Czuwaj! phm.Anna Rojek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *