TELATYN Oszustwo na „zdalny pulpit”. Kobieta straciła blisko 14 000 złotych

40-latka straciła blisko 14 tysięcy złotych podczas inwestycji na platformie inwestycyjnej. Jak się okazało, była to strona internetowa służąca przestępcom do wyłudzania danych osobowych. W konsekwencji kobieta straciła sporą gotówkę oraz zaciągnięty został na jej dane kredyt w wysokości 51 tysięcy złotych. Wszystko za sprawą aplikacji do zdalnego dostępu pulpitu, który przechwycili oszuści. Apelujemy o rozsądek przy tego typu inwestycjach.

Mieszkanka gminy Telatyn zarejestrowała się na przypadkowej stronie inwestycyjnej, której reklama wyświetliła jej się w przeglądarce internetowej. Podczas rejestracji podała swoje dane osobowe oraz dokonała wpłaty prawie 1 tys. złotych na poczet przyszłych inwestycji. Po kilku dniach 40-latka chciała jednak zrezygnować z usług platformy inwestycyjnej oraz odzyskać wpłacone pieniądze.

Osoba która nawiązała kontakt w tej sprawie z 40-latką, zleciła zainstalowanie aplikacji „Any Desk” do zdalnego dostępu pulpitu w celu zwrotu pieniędzy na konto kobiety. Za pomocą zainstalowanej aplikacji, oszust uzyskał dostęp do konta bakowego pokrzywdzonej z którego wypłacił 3 tys. euro czyli około 14 tysięcy złotych. Dodatkowo na dane kobiety został zaciągnięty kredyt w wysokości 51 tys. złotych. Transakcja kredytowa ostatecznie miała zostać zablokowana przez bank.

Policjanci w prowadzonym postępowaniu będą dążyć do ustalenia sprawcy oszustwa.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Oszuści zazwyczaj nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe, dzięki czemu otrzymują nieograniczony dostęp do naszych oszczędności na koncie. Jeżeli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo!

inf. KPP w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.