Tomaszów Lubelski

TOMASZÓW „Buziak 2024”

22.maja 2024 roku odbył się XI Ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Buziak2024”organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. 

Inicjatorką i organizatorką trzech pierwszych edycji 2001, 2002, 2003 roku była pani Lilla Walczak. Prezentacje zespołów z całej Polski trwały wtedy trzy dni, podczas których zespoły nie tylko prezentowały swój dorobek artystyczny, ale i poznawały się nawzajem. 

Po trzyletniej przerwie w 2006 roku pani Beata Atalska i Dorota Raczkiewicz wznowiły festiwal w formie jednodniowej prezentacji. 

Od 2008 roku „BUZIAK” organizowany był co dwa lata przez panie: Agatę Bielak i Edytę Birunt. Niestety pandemia Covid19 zmusiła nas do przerwy w organizacji festiwalu. Po 6.cio letniej przerwie ponownie wróciliśmy na scenę Tomaszowskiego Domu Kultury.

W ciągu 10 edycji festiwalowych gościliśmy około: 120 zespołów, którymi opiekowało się 300 instruktorów. Na scenie podziwialiśmy taniec, śpiew, teatr w wykonaniu ponad 700 artystów.

Tegoroczny festiwal był objęty honorowym patronatem Starosty Tomaszowskiego i  Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego. Zespoły uczestniczące w XI. edycji festiwalu reprezentowały 8. ośrodków szkolno – wychowawczych z całego województwa lubelskiego. Były to: Firlej, Hrubieszów, Kozice Dolne, Świdnik, Tomaszów Lubelski , Włodawa, Zamość. Zespoły prezentowały różne formy wyrazu artystycznego na bardzo wysokim poziomie, co zauważyli wszyscy oglądający koncert. Nagrodom, brawom i bisom nie było końca. Dziękujemy wszystkim za udział, okazaną na pomoc w organizacji tej imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych darczyńców: 

– Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, 

– Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, 

– Fundacja „Parasol Roztocza”

– Spółdzielnia mieszkaniowa w Tomaszowie Lubelskim

–  „SVZ  Tomaszów”  Tomaszów Lubelski

– Produkcja mebli PPHU DOMEL S.C.

– Natura B Sp. z o.o.

– Lody  Krzysztof  Bębnik

– Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży specjalnej troski „SAMARYTANIN” 

– Tomaszowski Dom Kultury

Już dziś zapraszamy na XII. edycję festiwalu.

Agata Bielak

Edyta Birunt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *