Co gdzie kiedy ?Tomaszów Lubelski

TOMASZÓW Już niebawem 4. kwesta na cmentarzach

22 października 2015 roku w Urzędzie Miasta Tomaszów Lubelski z udziałem Burmistrza Miasta Wojciecha Żukowskiego odbyło się spotkanie Tomaszowskiego Komitetu Odnowy Miejsc Pamięci.
Tematem spotkania była organizacja IV Tomaszowskiej Kwesty „Odnawiamy Żołnierskie Groby”. Spotkanie otworzył Burmistrz Miasta Wojciech Żukowski dziękując za zaangażowanie w poprzednich edycjach kwesty oraz za gotowość do kontynuacji tak szlachetnej inicjatywy. Następnie Andrzej Dziuba, przewodniczący społecznego komitetu organizacyjnego poinformował zebranych o stanie prac nad renowacją grobów z wykorzystaniem funduszy zebranych w ubiegłym roku.
W 2014 roku zebrano 15.630,10 złotych (piętnaście tysięcy sześćset trzydzieści złotych dziesięć groszy) z tej kwoty wydano na odnowienie grobów:
Kazimierza Fik – Żołnierza Armii Krajowej poległego w walce 16.04.1944 r. – grób znajduje się na cmentarzu komunalnym (nowym) – koszt odnowienia 1800 zł
Ppor. Kazimierza Maryńczaka – poległego w 1944 r. – grób znajduje się na cmentarzu komunalnym (nowym) – koszt odnowienia 1800 zł
Kpt. Zdzisława Szeligi – żołnierza Wojska Polskiego poległego 21.03.1944 r. – grób znajduje się na cmentarzu komunalnym (nowym) – koszt odnowienia 2 200 zł
Post. Wojciecha Golca Posterunkowego Policji Państwowej – zamordowanego przez bolszewików 28.08.1920 r. – grób znajduje się na cmentarzu parafialnym (starym) – koszt odnowienia 4800 zł
Łącznie wydano 10.600,00 zł pozostała kwota 5030,10 zł pokryje koszt wykonania płyty upamiętniającej ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Lubelskim pochowanych w bezimiennych grobach na terenie cmentarza parafialnego. Odsłonięcie płyty nastąpi 1 marca 2016 r. w Dniu Żołnierzy Wyklętych.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji z naszego miasta omawiali harmonogram i szczegółowe plany dotyczące kwesty.
Uzgodniono że, kwesta odbywać się będzie w godzinach od 9.00 do 16.30 na obu cmentarzach w naszym mieście. Wyjątkiem będzie „Cmentarz Wojenny 1939” na którym kwestujący pozostaną do godz. 19.30. Puszki do których zbierane będą pieniądze będą oznaczone nazwą kwesty „Odnawiamy Żołnierskie Groby” a każdy wolontariusz będzie wyposażony w imienny identyfikator. Rozdawane będą również ulotki informujące o tym jakie prace wykonano z zebranych od mieszkańców funduszy.
mat. UM w TL/fot. TPI (na zdjęciu kwesta przy cmentarzu komunalnym w TL – rok 2014)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *