TOMASZÓW Kazimierz Zawiślak pobiegnie przez Saharę

3 października 2020 roku grupa sześciu osób rusza w stukilometrową trasę po Saharze, by pomóc Jackowi Gaworskiemu – choremu na SM i nowotwór paraolimpijczykowi.

Wśród biegaczy (Drużyna Polish Wings) obecny będzie urodzony w Tomaszowie Lubelskim Kazimierz Zawiślak, który już od kilku miesięcy intensywnie trenuje, by w Tunezji wystartować w wysokiej formie.

Patronat honorowy nad biegiem sprawuje Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski oraz Wojciech Żukowski – Burmistrz Tomaszowa.

Jednocześnie trwa zbiórka funduszy na leczenie dla Jacka Gaworskiego. Fundusze można wpłacać na portalu zrzutka.pl, pod linkiem:

https://zrzutka.pl/dtwd5e

 

Biegacze biorący udział w maratonie założyli, że dzięki akcji uda im się uzbierać 300 tys. zł na leczenie florecisty. Obecnie zebrana kwota sięga niemal 200 tysięcy! Akcję wspierają znani sportowcy, komentatorzy, prezenterzy i artyści: Sofia Ennaoui, Maciej Kurzajewski, Marzena Rogalska, Tomasz Kammel, Tomasz Majewski Wojtek Kalarus Michał Pol, Robert Korzeniowski, Grzegorz Markowski, Ali Bahrudinov, Patrycja Markowska, Mamed Khalidov, Marcin Świerc, Marcin Gortat, Joanna Jóźwik, Leszek Lichota, Joanna Jędrzejczyk, Dominika Stelmach, Ali Bahrudinov, Konrad Bukowiecki, dołączają do akcji #jestemzjackiem.

Jacek Gaworski – w 2004 roku z dnia na dzień stracił mowę, wzrok, władzę w rękach, czucie od pasa w dół. Z człowieka aktywnego stał się workiem bezwładnie leżącym na szpitalnym łóżku, wówczas zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane.  W czerwcu 2011 rozpoczął terapię lekiem nowej generacji. Miesięczna dawka kosztuje 5500 zł. Leczenie mnie na SM nie jest i nie będzie refundowane przez NFZ ze względu na postać choroby. Dzięki terapii wrócił do uprawiania szermierki, jednak porusza się na wózku inwalidzkim.  W 2012 roku rozpoznano u sportowca nowotwór mnogi rdzenia. Nowotwór nie zniknął i powoli się we nim rozwija, stwardnienie rozsiane postępuje i odbiera każdego dnia sprawność fizyczną i umysłową, ale dzięki leczeniu i duszy wojownika znów mógł wrócić do szermierki na wózkach i godnie reprezentować Polskę na planszach świata. Jako nierokujący pacjent zdobył siedmiokrotnie indywidualne mistrzostwo Polski oraz medale na Mistrzostwach Europy, Świata i Paraolimpiadzie w Rio w 2016 roku.

 

Zbiórka objęta Honorowym Patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Honorowy Patronat:

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Piotr Grzymowicz – Prezydent Olsztyna

Cezary Łukaszewski – Starosta Otwocki

Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski

Marek Banaszek – Burmistrz Józefowa

Jacek Kowalski – Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego

Wojciech Żukowski – Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski

Tomasz Kucharski – Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Paweł Kalinowski – Burmistrz Gostynina

Partnerem Drużyny Polish Wings zostało Ministerstwo Sportu.

 

mat. jacekgaworski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.