TOMASZÓW Oszukana na 35 000 złotych

35 tysięcy złotych straciła 30-letnia mieszkanka Tomaszowa Lubelskiego podczas inwestycji w kryptowalutę. Kobieta padła ofiarą manipulacji ze strony przestępców, którzy wyłudzili od niej dane osobowe oraz nakłonili do zainstalowania oprogramowania AnyDesk, który umożliwił zdalny dostęp do telefonu. Pamiętajmy, że chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki.

Swoją „przygodę” z inwestowaniem w kryptowalutę, 30-latka rozpoczęła około miesiąca temu, kiedy natrafiła na jedną ze stron internetowych przeznaczonych do inwestycji, na której podała swoje dane kontaktowe oraz wpłaciła około 1 tysiąca złotych aby rozpocząć „handel kryptowalutami”.

Następnie telefonicznie skontaktował się z kobietą mężczyzna z obcym akcentem, który twierdził, że do odebrania jest 19 tysięcy złotych zysku i żeby otrzymać te pieniądze potrzebuje danych osobowych kobiety oraz konieczne jest zainstalowanie aplikacji AnyDesk na telefonie. Po tym jak 30-latka zalogowała się na swoje konto bankowe, zainstalowane oprogramowanie przechwyciło login i hasło do bankowości internetowej. Nieświadoma zagrożenia kobieta, podała mężczyźnie również kody autoryzacyjne do bankowości internetowej, które umożliwiły przestępcy wypłatę 16 tysięcy złotych z konta oraz zaciągnięcie pożyczki na kwotę 19 tysięcy złotych.

30-latka w wyniku oszustwa straciła 35 tysięcy złotych, a kontakt z „konsultantem” został zerwany.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle poprzez pocztę mailową, kontakt telefoniczny lub komunikator tekstowy. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe, co umożliwia im nieograniczony dostęp do naszych oszczędności. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo!

sierżant sztabowy Małgorzata Pawłowska

KPP w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.