TOMASZÓW Tomaszowska Teka Regionalna nr 4

Reaktywowano Tomaszowską Tekę Regionalną.

Wydawcą czasopisma jest Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Drogi Czytelniku,

poszukiwaczu historii, miłośniku ziemi tomaszowskiej, Roztocza i tej części Polski, w której czas płynie trochę wol­niej… Oddajemy w Twoje ręce nowy numer, nowe, i nie nowe jednocześnie, wydawnictwo, jakim jest „Tomaszowska Teka Regionalna”. Pomysł na publikację, w której zamieszczane będą teksty dotyczące historii regionu, narodził się wiele lat temu i przybrał materialną postać trzech numerów „Tomaszowskiej Teki Regionalnej” wydanej w 1997 r., 1998 r. oraz w 2004 r.

W pierwszym numerze pojawiły się teksty o różnej tematyce, m.in. charakteryzujące pod kątem geo­graficznym okolice Tomaszowa Lubelskiego, o tomaszowskich zabytkach i historii nazewnictwa ulic, a tak­że o historii powiatu oraz odkryciach archeologicznych. W kolejnym numerze ukazał się tekst o kronice Tomaszowa autorstwa Jana Mazurka, pocztówkach naszego miasta oraz roztoczańskich kamieniarzach. Trzeci numer w całości poświęcony został partyzanckim wspomnieniom Mariana Kulika.

Czwarte, tegoroczne wznowienie tytułu, ma, Drogi Czytelniku, z założenia być zachwytem nad regionem tomaszowskim, ale również refleksją nad jego kulturą, tradycją i niezmiernie bogatą historią.

Wydawnictwo niniejsze ma na celu popularyzację wiedzy o regionie, dlatego jesteśmy przekonani, że niejeden Czytelnik odnajdzie tu miłość i zachwyt nad ziemią tomaszowską, którą zamykamy w ramy jednost­ki administracyjnej, jaką jest powiat. Jeśli więc, Drogi Czytelniku, Twoja chęć odkrywania tego, co nieznane i tego, co mało znane będzie rosła, to wiedz, że Redakcja dołoży starań, by poszukiwać ciekawych tematów i nowych autorów do kolejnego wydania „Tomaszowskiej Teki Regionalnej”. Mamy nadzieję, że uda się nam co roku uzbierać garść interesujących, a może zaskakujących, materiałów i ku radości oraz rosnącemu za­chwytowi naszą ,,małą ojczyzną” wydać kolejne numery Teki”.

Redaktor naczelny – Magdalena Malec-Tereszczuk

Czwarty numer Teki dostępny jest w siedzibie TTR (ul. Zamojska 2/Biblioteka Pedagogiczna) – cena 10 zł.

Redakcj@

One thought on “TOMASZÓW Tomaszowska Teka Regionalna nr 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.