Info

„Tomaszowskie za okupacji” na prezent

Drugie wydanie książki „Tomaszowskie za okupacji” to doskonały pomysł na prezent.

Poprawiona i uzupełniona wersja „Tomaszowskiego za okupacji” zostało zredagowane na podstawie wspomnień partyzantów, zarchiwizowanych jako spuścizna doktora Janusza Petera.

Skorzystano z maszynopisów przygotowanych do druku, które posiadały odciśniętą pieczęć dr. Petera – przewodniczącego ZBOWiD w Tomaszowie Lubelskim, i prawie niezawierających poprawek. Pierwsze 102 artykuły zostały ułożone według spisu treści przygotowanego przez Petera, trzy kolejne teksty pochodzą z pierwszego wydania z 1991 r. W całym tomie 10 artykułów jest autorstwa Janusza Petera, pozostałe – ponad 80 autorów i współautorów. Znajdujące się w tekstach przypisy zostały naniesione przez Petera, w nawiasach kwadratowych umieszczono nieliczne wyjaśnienia redakcyjne. Zgodnie z maszynopisem skorygowano też kilka tytułów rozdziałów. Tak jak w oryginale, starano się zachować archaiczną pisownię, tylko we fragmentach niezrozumiałych poczyniono zmiany redakcyjne. Publikację należy postrzegać jako swoistą kronikę niemieckiej okupacji, zgodnie z tym, co suponował doktor Peter: „Książkę przygotowuję popularną, boć ma służyć szerokim masom tutejszej ludności”. Dla całości pracy został indeks miejscowości oraz nazwisk i pseudonimów, które z pewnością ułatwią korzystanie z książki.

Nakład pierwszego wydania z 1991 r. dawno już wyczerpał się i obecnie pozycja jest właściwie niedostępna. Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne wyszło naprzeciw oczekiwaniom Czytelników i postanowiło wznowić tę swoistą kronikę lat okupacji. Materiał na książkę zebrał i opracował Janusz Peter, lekarz i regionalista, człowiek, który na wielu płaszczyznach zapisał się pozytywnie nie tylko w historii Tomaszowa Lubelskiego – ale i całego regionu.
Janusz Peter urodził się 26 listopada 1891 r. w Skolem w powiecie stryjskim.
Był synem Michała, pracownika kolejowego oraz Karoliny z Korczewskich.
Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1912 r. rozpoczął studia prawnicze na
Uniwersytecie we Lwowie, szybko jednak przeniósł się na Wydział Lekarski. W roku 1914 został powołany do armii austriackiej, służył w 55. pułku piechoty, brał udział w kampanii na froncie włoskim, gdzie dostał się do niewoli. W roku 1919 wstąpił do Wojska Polskiego we Włoszech, gdzie jako praktyk z doświadczeniem w szpitalach polowych pełnił służbę lekarza. Po powrocie do kraju służył w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. W marcu 1921 r. zawarł związek małżeński z absolwentką Seminarium Nauczycielskiego we Lwowie Felicją Reichert. W roku 1923 uzyskał dyplom ukończenia studiów lekarskich. Pracował wówczas w VI Szpitalu Okręgowym we Lwowie pod kierunkiem prof. Romualda Węglowskiego, gdzie doszedł do stanowiska ordynatora oddziału zakaźnego i chirurgiczno-ortopedycznego. Jednocześnie był asystentem w Zakładzie Anatomii Patologicznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza.

Tekst do drugiego wydania TzaO przepisali z maszynopisów: Krzysztof Bąk, Robert Czyż, Magdalena Dziedzic, Piotr Gnap, Andrzej
Harbuziński, Zygmunt Jarosz, Joanna Joniec, Jarosław Joniec,
Krzysztof Krawczyk,Daniel Mielnik, Dominika Natyna, Anna Pitura, Marta Sawicka Łaba, Piotr Szałapski, Ewelina Szumilak, Mirosław Tereszczuk, Katarzyna Warmińska-Mazurek oraz Łukasz Wyszyński,
+ śp. Agnieszka Kierszka, Magdalena Malec-Tereszczuk.

Książka dostępna jest w siedzibie Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim (ul. Zamojska 2), w Izbie Terroru Komunistycznego oraz w Biurze Turystycznym Quand (ul. Zamojska 2).

Sugerowana cena to 55 zł.

 

Grafika: Roman Mucha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *