UNICEF Młodzi ludzie mówią o wykluczeniu transportowym.
Teraz czas na zaangażowanie dorosłych
Do powstania najnowszego raportu UNICEF Polska nt. wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży w Polsce walnie przyczynili się sami młodzi ludzie – ich zaangażowanie i świadomość tego, jak bardzo skuteczna może się okazać ich partycypacja. Na temat tego problemu przygotowaliśmy nowy spot pod hasłem #transportdlamłodych – zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych oraz na profil na YouTube.
O wykluczeniu transportowym możemy mówić, gdy młody człowiek nie może na czas dojechać tam gdzie potrzebuje, bo przez jego miejscowość nie przejeżdża autobus albo jeździ tak rzadko, że jest kompletnie nieprzydatny.
Podczas spotkań z samorządami oraz Młodzieżowymi Radami Miast, m.in. w ramach międzynarodowej inicjatywy Miasto Przyjazne Dzieciom, przekonaliśmy się, jak poważny jest to problem. Młodzi nie mogą przez to nie tylko swobodnie dojeżdżać do szkoły czy przychodni, ale też uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, związanych z rozwojem własnych zainteresowań, z rozrywką czy aktywnością sportową. To także ograniczenie możliwości swobodnego spotykania się ze znajomymi i budowania relacji z rówieśnikami.
– Inspiracją do stworzenia raportu o wykluczeniu byli młodzi ludzie, którzy podkreślali wagę tego problemu dla ich codzienności oraz planów na przyszłość. Dla mnie jednak bardzo ważne jest też zwiększenie udziału samych zainteresowanych w opracowywaniu konkretnych rozwiązań na danym terenie – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. – Większe zaangażowanie młodych osób przy planowaniu siatki połączeń to też jeden z postulatów dotyczących zmian mogących ograniczyć ten problem – obok np. stworzenia jednego organizatora transportu publicznego w regionie czy dostępu do elektronicznej informacji o możliwościach komunikacyjnych. Nie utrudniajmy dzieciom sięgania po swoje marzenia – podkreśla.
Młodzież niezwykle trafnie potrafi wskazać niedoskonałości istniejących rozwiązań transportowych oraz ewentualne sposoby poprawy dostępności tych usług. Konsultacje z nimi powinny więc stanowić element obligatoryjny w przypadku wdrażanych rozwiązań rządowych lub samorządowych służących przeciwdziałaniu wykluczeniu transportowemu.
Film UNICEF Polska poświęcony problemowi wykluczenia transportowego dzieci i młodzieży w Polsce dostępny jest na naszych kanałach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn, X), a także na naszym profilu YouTube.
Pełen raport Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce można pobrać z naszej strony internetowej.
Więcej o UNICEF Polska:
UNICEF od blisko 80 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy! Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu, niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.
UNICEF Polska