WOT Lubelscy Terytorialsi już trzy lata na granicy
Minęły dokładnie trzy lata, odkąd żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT zaangażowani są w działania mające zabezpieczyć naszą wschodnią granicę z Białorusią. By skutecznie realizować swoje zadania Terytorialsi nieustannie szkolą się i podnoszą swoje kompetencje, doskonalą również współdziałanie ze Strażą Graniczną i Policją. W ubiegłym tygodniu odbyli ćwiczenia z taktyk i technik interwencji.
Na co dzień żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT zaangażowani są w liczne przedsięwzięcia szkoleniowe mające na celu przede wszystkim doskonalenie zdolności bojowych oraz kompetencji w obszarze reagowania kryzysowego. Mimo napiętego kalendarza szkoleniowego lubelscy Terytorialsi już od trzech lat kontynuują operację, której celem jest wsparcie funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w zapewnieniu bezpieczeństwa naszej wschodniej granicy państwowej. By skutecznie realizować te zadania Terytorialsi oraz funkcjonariusze służb mundurowych odbywają wspólne szkolenia.
Jednym z takich przedsięwzięć były trzydniowe ćwiczenia żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT i funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie z taktyk i technik interwencji. Zajęcia odbyły się na terenie koszar na Majdanku w Lublinie pod okiem instruktorów z Zespołu Szkolenia Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Celem szkolenia było doskonalenie współdziałania żołnierzy 2 LBOT i funkcjonariuszy przy wykonywaniu zadań w rejonie przygranicznym. Ćwiczono, m.in. formowanie i manewrowanie tyralierami w zakresie sekcji i plutonu, tworzenie podstawowych szyków i ugrupowań oraz przemieszczanie się żołnierzy w szykach zwartych przy wykonywaniu zadań. Zapoznawano się również z podstawowymi komendami wydawanymi przy formowaniu szyków porządkowych.
Warto dodać, że każdy żołnierz WOT przed wyjazdem na granicę musi przejść obligatoryjnie dodatkowe szkolenia. Oprócz taktyki i techniki interwencji są to, m.in. szkolenia psychologiczne, medyczne, prawne oraz ochrony informacji niejawnych. Przypomnijmy, 3 września 2021 roku żołnierze WOT po decyzji ministra obrony narodowej, weszli do działań wsparcia Straży Granicznej na terenie objętym stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym z Białorusią. Celem rozpoczętej wówczas operacji było wzmocnienie odporności mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Żołnierze WOT do dziś realizują szereg zadań w tym, m.in. patrole piesze, kołowe, konne, czy loty rozpoznawcze bezzałogowców. W kulminacyjnym momencie w ochronę naszej wschodniej granicy na Podlasiu i Lubelszczyźnie zaangażowanych było blisko 2 tysiące Terytorialsów.
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ