Lubycza Królewska

ZATYLE Otwarto zakład produkcji pelletu

12 grudnia 2015 roku odbyło się otwarcie zakładu produkcji pelletu w Zatylu (gm. Lubycza Królewska).
W uroczystym otwarciu firmy wziął udział Jan Kowalczyk – Starosta Tomaszowski, Stanisław Cisło – Sekretarz Powiatu oraz wielu zaproszonych gości.
Przecięcia wstęgi dokonał Maciej Ganczarski – prezes Innova Energy Sp. z o.o. z Lublina. Aktualnie w firmie pracuje 27 osób.
Pellet – jest to ekologiczne paliwo spalane w polskich elektrowniach. Produkcja pelletu podlega kolejnym procesom: 1 – rozdrobnienia słomy z balotów (sprasowanej i przywiezionej z pola), 2 – mielenia słomy na frakcje o długości 15-40 mmm, 3 – prasowanie do postaci granulatu (średnica 8-10 mmm, długość 20 do 60 mmm).
Pellety powstają poprzez prasowanie słomy pod wysokim ciśnieniem bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących.
Uruchomiona pelleciarnia jest kolejną inwestycją z branży Odnawialnych Źródeł Energii na terenie powiatu tomaszowskiego.
W miejscowości Wierzbica (gm. Lubycza Królewska) działa Mała Elektrownia Wodna o mocy 67 kW, od 2007 roku działają 4 wiatraki w Dębach (gm. Lubycza Królewska) o mocy 150 kW każdy.
W 2015 roku uruchomione zostały 2 farmy fotowoltaiczne. Pierwsza w Jezierni, gmina Tomaszów Lubelski o mocy 990 kW, druga w Tomaszowie Lubelskim o mocy 1,32 MW.
Aktualnie trwają prace końcowe do uruchomienia jeszcze w 2015 roku trzeciej farmy fotowoltaicznej w Wożuczynie Cukrownia (gm. Rachanie) o mocy 600 kW oraz trzech farm wiatrowych: gmina Tomaszów Lubelski 10 wiatraków po 2 MW każdy, gmina Jarczów 17 wiatraków po 1,8 MW oraz gmina Tyszowce 15 wiatraków po 2 MW.
mat. Starostwo Powiatowe w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *