ZDROWIE Dieta ucznia

Pierwszy szkolny dzwonek to moment tak samo stresujący dla dzieci jak i dla rodziców. Nasze pociechy zaczynają przygodę z edukacją; wkraczają w inny nieznany im jeszcze świat. Nowe otoczenie, nowi koledzy, nowe wymagania… Dla rodziców, zwłaszcza dla mam, jest to trudny i czasem odrobinę bolesny moment. Pierwsze dni szkoły to niezwykle ważny czas, w którym trzeba zacząć wypracowywanie modelu zdrowego odżywiania naszego dziecka- podkreśla mgr Anna Myszak, dietetyk Naturhouse w Tomaszowie Lubelskim.

Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko się rozwijają, dlatego ich organizmom trzeba dostarczyć odpowiednią ilość witamin oraz składników mineralnych w dobrze zbilansowanych posiłkach. Uczeń, którego czeka sporo wysiłku, powinien jeść regularnie, mniej więcej co 3-4 godziny. Dlatego przy planowaniu jadłospisu uwzględnijmy plan lekcji naszej pociechy.
Nie od dzisiaj wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Tyczy się to również diety dziecka. Śniadanie jest podstawowym paliwem dla naszego organizmu, które ma za zadanie uzupełnić zapas energii po nocnym odpoczynku. Powinno być pełnowartościowe i składać się z produktów spożywczych pochodzących z różnych grup. Jeżeli dziecko przebywa w szkole dłużej niż 3 godziny, powinno zjeść drugie śniadanie. Może to być na przykład kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem, ze szczypiorkiem i rzodkiewką, do tego owoc i woda mineralna do picia.

Czekoladowe batoniki, słodycze, napoje gazowane, fast-foody i chipsy nie są dobrym rozwiązaniem – mówi mgr Anna Myszak z centrum dietetycznego Naturhouse w Tomaszowie Lubelskim. –Wysokokaloryczne przekąski są ubogie w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne oraz mogą prowadzić do otyłości i awitaminozy.
Jeżeli nasze dziecko przebywa w szkole dłużej niż 6 godzin, oprócz drugiego śniadania powinno także zjeść zbilansowany obiad, a więc zupę, drugie danie i deser, którym będzie np owoc. W przypadku dzieci 5-6 letnich, mogą one zjeść w szkole nawet do 3 małych posiłków. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że porcje muszą być małe – ½ – 1/3 porcji osoby dorosłej.
Kolacja powinna być lekka, bez potraw smażonych. „Aby zwiększyć odporność, do każdego posiłku podajemy różnorodne warzywa i/lub owoce – dodaje dietetyk. – Monotonii mówimy stanowcze nie i jednocześnie zwiększamy podaż składników mineralnych i witamin.”

Przekazywanie zdrowych nawyków żywieniowych ma ogromne znaczenie w profilaktyce wielu chorób. Niewłaściwy sposób odżywiania jest np. jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Aby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto również zadbać o odpowiedni sposób spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe czy gry na świeżym powietrzu będą najlepszą zachętą do większej aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.