AKCJA Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Od dzisiaj (22 lutego) do 27 lutego potrwa „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.
Osoby, które padły ofiarami przestępstw będą mogły uzyskać bezpłatne porady prawne.
W organizowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości akcję, włączyło się również szereg instytucji m.in. Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka czy Krajowa Rada Radców Prawnych. Ideą przedsięwzięcia, jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych różnymi przestępstwami. Ważne, by osoby, które doświadczą sytuacji związanej z popełnieniem przestępstwa na ich szkodę, wiedziały, że mogą liczyć na wsparcie i pomoc. W tych dniach mogą uzyskać informację o tym gdzie szukać pomocy i jakiego rodzaju pomoc oferują różne instytucje. Ale pomoc taka jest udzielana każdego dnia, warto z niej korzystać
Jak co roku, w tych dniach policjanci, wspólnie z przedstawicielami innych instytucji, pełnić będą dyżury w wyznaczonych miejscach. Lubelscy policjanci przez cały okres jej trwania będą pełnić dyżury, podczas których udzielą wszystkim zainteresowanym informacji na temat przysługujących im uprawnień, wytłumaczą jak przejść przez procedury prawne oraz wskażą instytucje niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych. Będzie można uzyskać pomoc prawną od dyżurujących policjantów zajmujących się problematyką kryminalną, przemocy w rodzinie, przestępczości czy demoralizacji nieletnich. W ramach tej akcji, policjanci z lubelskiego garnizonu podjęli współpracę z takimi instytucjami jak: Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE, ul. Bernardyńska 5 w Lublinie, oraz filie w Lubartowie, Chełmie, Puławach i Kraśniku, Stowarzyszenie Równych Szans „Bona Fides”, Lublin ul. Niecała 4/5a oraz filie w Zamościu, Włodawie, Parczewie i Białej Podlaskiej.
W ramach podjętej współpracy w tym zakresie, w dniach 22-27.02 policyjni eksperci będą pełnić dyżury zarówno w jednostkach Policji, jak w ośrodkach wsparcia.
Do akcji włączają się funkcjonariusze z komend powiatowych i miejskich:
– KPP w Tomaszowie Lubelskim (dyżur w jednostce),
– KMP w Zamościu (dyżur w jednostce w dn. 22-25.02 w godz. 10:00-18:00)
– Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju ( dyżur w jednostce w godz. 6:00-22:00)
– KPP w Hrubieszowie (dyżur w komendzie oraz w Posterunku Policji w Trzeszczanach Posterunku Policji w Dołhobyczowie)
Lista podmiotów udzielających porad w ramach Tygodnia Pomocy:https://ms.gov.pl/pl/
mat. KWP