Info

Co warto wiedzieć o kontraktach CFD?

Już od dawna trzymanie pieniędzy w banku przestało być opłacalne. Warto zatem rozejrzeć się za innymi możliwościami inwestowania kapitału. Dobrym rozwiązaniem mogą być kontrakty CFD, dzięki którym można zarabiać nie tylko na wzrostach cen, ale także na ich spadkach. Sprawdź czym są kontrakty CFD i jak zacząć inwestować.

Pierwsze próby inwestowanie z wykorzystaniem kontraktów CFD pojawiły się już na początku lat 90. XX wieku. To Brytyjczycy jako pierwsi wpadli na ten pomysł, gdyż szukali skutecznego sposobu na omijanie podatków od sprzedaży papierów wartościowych spółek giełdowych. Obecnie, miliony inwestorów na całym świecie korzysta z możliwości, jakie dają im kontrakty CFD. Nie zmienia to faktu, że jednak nie wszyscy potrafią na nich zarabiać.

Co to jest kontrakt CFD?

CFD jest skrótem od angielskiego wyrażenia Contract for Difference, co w wolnym tłumaczeniu oznacza kontrakt na różnice kursowe. Kontrakty tego typu zalicza się do tak zwanych pochodnych instrumentów finansowych, co z kolei oznacza, że cena CFD jest uzależniona od zmiany cen różnych aktywów.

Istnieje wiele rodzajów rynków CFD. Kontrakty na różnice kursowe umożliwiają w związku z tym inwestowanie na różnych rynkach, w tym: indeksy, waluty, akcje, obligacje, kryptowaluty, surowce, ETF-y.

Jeśli jeszcze nigdy nie inwestowałeś, swoje siły wypróbuj tutaj i otwórz konto demonstarcyjne u renomowanego brokera. Dzięki temu zyskasz możliwość zawierania transakcji bez ryzyka, a także samodzielnej nauki w dogodnym dla siebie tempie.

Na czym dokładnie polegają kontrakty CFD?

Zawierając kontrakt CFD, inwestor nie staje się właścicielem akcji czy jakichkolwiek pozostałych aktywów. Właśnie dlatego kontrakty CFD nie są notowane na giełdach, ale mogą się pojawić w ofercie brokera, gdzie handel odbywa się za pomocą specjalnie do tego przystosowanej platformy inwestycyjnej.

Kontrakty CFD można natomiast porównać do pewnego rodzaju zakładu. Jako jedna ze stron kontraktu, inwestor zakłada się z drugą stroną, że wycena kontraktu w chwili zamknięcia pozycji będzie większa lub mniejsza. Po wygaśnięciu kontraktu, obie strony umowy są zobowiązane do wypłaty sumy będącej różnicą pomiędzy ceną zamknięcia a ceną otwarcia. Tak właśnie powstają kontrakty na różnice kursowe. CFD dają zatem możliwość zarabiania na wzrostach (pozycja long) oraz na spadkach (pozycja short). W przeprowadzanych transakcjach stosuje się natomiast jednostki zwane lotami, przy czym 1 lot to w przeliczeniu 100 000 jednostek waluty bazowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *