GRANICANa sygnale

HREBENNE Graf już na służbie

Na przejściu granicznym w Hrebennem (gm. Lubycza Królewska) z załogą komórki zwalczania przestępczości pracuje czarny labrador o imieniu Graf.
Graf ukończeniu we wrześniu 2015 roku szkolenie w Kamionie, gdzie znajduje się ośrodek Służby Celnej, roczny wówczas pies rozpoczął służbę w bialskiej izbie celnej.
Psi pomocnicy pracujący na granicy są niezwykle skuteczni, tylko w ciągu trzech miesięcy Graf ujawnił ponad 15 tys. paczek papierosów!
Redakcj@/fot.SC w BP
***
Przygotowanie psa do pracy w Służbie Celnej jest procesem długotrwałym.
By czworonóg skutecznie mógł wykonywać powierzone mu zadania potrzebne są liczne szkolenia, którym jest on poddawany przez cały okres trwania służby. Przynajmniej dwa razy w roku pies wspólnie ze swoim przewodnikiem oceniany jest przez koordynatora. Sprawdzian obejmuje ćwiczenia praktyczne oraz część teoretyczną, która dotyczy przewodnika. Zajęcia odbywają się zazwyczaj na przejściach granicznych, gdzie psy obwąchują pojazdy oraz bagaże podróżnych.
Test umiejętności psa służbowego obejmuje również sprawdzanie jego posłuszeństwa – warowania, siedzenia w miejscu czy chodzenia przy nodze przewodnika.
Każdy z celnych czworonogów ma jednego opiekuna, który jest odpowiedzialny za prawidłowe warunki rozwoju oraz szkolenie podopiecznego. I tak naprawdę w dużej mierze to od przewodnika zależą umiejętności i wyniki psa.
mat. SC w BP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *