Info

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła do basenu?

Aby wypoczynek w basenie był komfortowy, konieczne jest utrzymanie optymalnej temperatury wody. Szybkość i jakość jej podgrzewania oraz dalsze utrzymanie wskaźnika zależą od rodzaju podgrzewacza i tego, czy jego moc została poprawnie obliczona. Można szybko podgrzać wodę za pomocą grzejników elektrycznych, ale będzie to zbyt kosztowne. W ostatnim czasie właściciele basenów ogrodowych instalują jako alternatywę pompy ciepła, które są wydajne, a przy częstym użytkowaniu także opłacalne. Są łatwe w montażu, uważane za przyjazne dla środowiska, niezawodne i mają długą żywotność.

Zasady doboru mocy pompy ciepła do basenu

Ekonomiczność i efektywność działania oraz trwałość urządzenia – to te czynniki, na które zwracają uwagę właściciele basenu, planując montaż pompy ciepła. Aby mieć pewność, że urządzenie będzie działać długo, warto zastanowić się, jaki rodzaj konstrukcji najlepiej wybrać i jaką moc powinno mieć urządzenie. W sklepie internetowym https://aquamonkey.pl/pompy-ciepla-do-basenu.html znajdziesz szeroką ofertę pomp ciepłą dla swojego basenu.

zasady-doboru-mocy-pompy-ciepla-do-basenu.jpg

Wzór do obliczenia mocy

Moc pompy ciepła jest wskaźnikiem wskazującym ilość energii elektrycznej, jaką należy zużyć do podgrzania wody w basenie. Większość specjalistów korzysta z następującego wzoru w celu uzyskania takich danych: P (moc urządzenia) = 1,16 * T/tV,

gdzie:

 • 1,16 – współczynnik korygujący;
 • T – mierzona w stopniach Celsjusza różnica pomiędzy temperaturą oczekiwaną a początkową;
 • t – czas podgrzewania wody do oczekiwanej temperatury;
 • V – pojemność zbiornika wodnego mierzona w metrach sześciennych.

Po obliczeniu wskaźnika specjaliści zalecają dodanie 20% do uzyskanych danych, aby uzyskać niezbędny zapas.

Zalecenia dotyczące doboru konstrukcji

W przypadku montażu pompy ciepła można wydobyć z otoczenia ciepło o niskim potencjale i przekształcić je w ciepło o wysokim potencjale. Do obsługi tego typu podgrzewaczy konieczne jest zapewnienie podłączenia do sieci energetycznej. Główną zaletą jest to, że wykorzystując 1 kW energii konwencjonalnej, można w ten sposób uzyskać 4-5 kW energii cieplnej.

W zależności od warunków i lokalizacji basenu dobierany jest typ pompy ciepła. Najpopularniejszymi modelami są modele powietrzne, które za pomocą specjalnych, wydajnych wentylatorów odbierają ciepło z otoczenia i przekazują je wodzie. Jeśli chodzi o wybór miejsca ich montażu, są mniej wymagające.

Podczas montażu pompy ciepła wodnej należy pamiętać, że ciepło pochodzi ze zbiorników podziemnych lub naziemnych. W tym celu należy zapewnić dostęp do studni lub dostępność naturalnego zbiornika wodnego w odległości nie większej niż 100 m od basenu. Modele geotermalne wykorzystują ciepło ziemi. Aby zapewnić ich skuteczne działanie, montowany jest obwód poziomy. Takie konstrukcje są najdroższe w eksploatacji. Coraz większą popularnością cieszą się modele ze wbudowaną automatyką, która ułatwia sterowanie i regulację wskaźników.

Czynniki mające wpływ na wybór pompy ciepła:

 • rodzaj sztucznego zbiornika wodnego i jego lokalizacja – teren zamknięty lub otwarty, dostępność zadaszenia;
 • ilość wody w basenie;
 • pojemność niecki basenowej;
 • powierzchnia lustra wody;
 • dostępność materiału izolacyjnego oraz jego jakość;
 • różnica między oczekiwanym reżimem temperaturowym a początkowym;
 • poziom wibracji i hałasu podczas pracy pompy ciepła.

Aby zminimalizować koszty podgrzewania wody, należy rozważyć także inne kwestie. Jeśli basen znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, zamontowanie wysokiej jakości ogrzewania i podgrzewanej podłogi zmniejszy straty ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *