Jarczów

JURÓW Święto Plonów 2022

Uroczystym korowodem dożynkowym 28 sierpnia rozpoczęły się Dożynki Gminno-Parafialne w Jurowie. Z radością i wdzięcznością za plony, przy muzyce w wykonaniu Kapeli Bełżeckiej, przedstawiciele miejscowości złożyli 15 wieńców, które poświęcił proboszcz Parafii w Chodywańcach ksiądz Gabriel Cisek, przy asyście Wójta Gminy Jarczów Tomasza Tyrki oraz starostów dożynek Bożeny Mroczkowskiej z Nedeżowa i Krzysztofa Czopa z Jurowa. Podczas uroczystości cieszyła obecność bardzo wielu gości, w tym Posła na Sejm RP Jacka Czerniaka, sekretarza powiatu Dariusza Czopa, Burmistrz Łaszczowa Aleksandry Pietrasz, Wójta Gminy Susiec Zbigniewa Naklickiego, Wójta Gminy Bełżec Andrzeja Adamka, przedstawicieli nadleśnictwa, straży granicznej, policji, kół łowieckich, organizacji i stowarzyszeń z terenu powiatu.

Bardzo miło było nam także gościć reprezentację władz Rawy Ruskiej z sąsiedniej Ukrainy. Wręczono również odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” Panu Czesławowi Kulpie i Panu Mariuszowi Łysiakowi, zaś Panu Mieczysławowi Miziukowi i Panu Czesławowi Kulpie pamiątkowe grawertony za wieloletnią współpracę z samorządem gminnym i pracę na rzecz społeczności lokalnej. W części artystycznej na dożynkowej scenie pojawiło się ponad stu wykonawców, w tym: zespoły śpiewacze z terenu naszej gminy „Malwy” z Jurowa„ Złote Kłosy” z Łubcza, „Honoratki” z Gródka -Kolonii, „ Wierszczyckie Echo” z Wierszczycy, „”Stokrotki” z Chodywaniec, „Czerwona Jarzębina” z Jarczowa –Kolonii Drugiej, „Jarczowianki” z Jarczowa, Chór „Bojary” , a także gościnnie „Galicjanie z Roztocza”, „Koromysło” ze Szczebrzeszyna, Mirosław Deredas z zespołem i na zakończenie „Relaks”. Dodatkowo KGW Jurów pod kierownictwem Aleksandry Wołoszyn-Banaś zaprezentowało „Jarczowski obrzęd dożynkowy”. Podczas tegorocznego święta plonu plac dożynkowy w Jurowie odwiedziło kilkaset osób z terenu naszej gminy i gmin sąsiednich. Dla wszystkich przygotowane były stoiska z tradycyjnymi i regionalnymi potrawami, dla dzieci i młodzieży udostępnione zostały bezpłatnie dmuchane atrakcje. Wśród pięknych, dożynkowych dekoracji degustowano ciasta, kulebiaki, chleby, bigos, grochówkę strażacką, pieczone mięsa i gotowane pierogi. W gorących promieniach sierpniowego słońca śpiewano, tańczono i świętowano ten szczególny czas zbioru wszelkich plonów.

Podczas tegorocznego Święta Plonów w Jurowie zaprezentowano 15 wieńców dożynkowych. Wszystkie zachwycały dokładnością wykonania, pomysłowością i starannością. Komisja w składzie ksiądz proboszcz Gabriel Cisek, Karolina Janik-dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu, Anna Mazurek – dyrektor Gminnego Przedszkola w Jarczowie po długich naradach postanowili przyznać I nagrodę dla sołectwa Jarczów -Kolonia Druga, II nagrodę dla sołectwa Jarczów, III nagrodę ex aequo dla sołectwa Przewłoka i Zawady zaś Wyróżnienie dla Jurowa. Wszystkim zaangażowanym w pracę nad wieńcami dożynkowymi składamy serdeczne podziękowania i gratulacje.

Gmina Jarczów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *