Lubycza Królewska

LUBYCZA Lubycza Królewska świętowała nadanie praw miejskich

W dniach 10-11 czerwca 2016 roku w Lubyczy Królewskiej świętowano nadanie miejscowości praw miejskich.
Z tej okazji zorganizowano nieszablonową i niezwykle ciekawą konferencję naukową pn. „Ziemia Lubycka. Język, historia, kultura” o randze międzynarodowej.
W lubyckim Zespole Szkół zgromadzili się naukowcy z Polski i Ukrainy, bo opowiedzieć o tym czy Lubycza Królewska była miastem? kiedy powstała? kim byli tajemniczy Jakub i Miczko, o których wspomina dokument wystawiony przez księcia Siemowita IV 15 czerwca 1422 roku?
Mówiono także o kwestiach nie tylko językowych, historycznych ale także podjęto tematykę turystyki w gminie Lubycza Królewska.
Kto nie był, niech żałuje. Tyle ciekawych wykładów i prestiżowych prelegentów w jednym miejscu to z pewnością interesujące doświadczenie.
Organizatorzy zaprosili do miasta Lubycza Królewska m.in. z prof. Andrzeja Janeczka, prof. Halinę Pelcową i prof. Waldemara Martyna, a także miejscowych regionalistów takich jak Zdzisław Pizun i Mariusz Koper.
Przypomnijmy,  Lubycza ponownie otrzymała prawa miejskie 1 stycznia 2016 roku.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.
Sympozjum zorganizowała Rada Miejska, burmistrz Lubyczy Królewskiej – Tomasz Leszczyński i dyrekcja Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej.

[print_gllr id=6579]
Redakcj@/fot. TPI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *