EdukacjaTelatyn

NOWOSIÓŁKI Skansen aktywny gotowy dla zwiedzających

Stowarzyszenie Moje Nowosiółki zaprasza wszystkich zainteresowanych historią lokalną i folklorem Grzędy Sokalskiej do Skansenu Aktywnego w Nowosiółkach. Skansen jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 10.00  do 18.00

Skansen powstał z inicjatywy sołtysa Daniela Pawłowskiego, który pasjonując się historią i kulturą regionu Grzędy Sokalskiej, gminy Telatyn oraz okolic Roztocza, postanowił poszerzyć własne zbiory przedmiotów gospodarstwa domowego używanego od początku XX wieku na wsi.

Dzięki wielu ofiarodawcom eksponatów historycznych, obecnie w skansenie można zobaczyć jak wyglądała praca w kuźni, gdyż w zbiorach skansenu, jest duża kolekcja oryginalnych narzędzi do rozgrzewania i kucia metalu.

W zasobie znajdują się kolekcje przedmiotów kuchennych w tym, maselniczek, wirówek, wag, cukiernic oraz innych, których nie sposób wymienić z uwagi na obszerną ilość.

Skansen prezentuje kulturową różnorodność okolic Nowosiółek, dzięki połączeniu bogatej kolekcji eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

W skansenie istnieje także, dział wojskowy z kolekcją mundurów, rogatywek, łusek po pociskach, skrzyń po amunicji. Najobszerniejszą kolekcję stanowią czarno-białe zdjęcia obiektów historycznych oraz mieszkańców Nowosiółek, która liczy ponad 300 sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *