POWIAT Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym są osoby z naszego powiatu

Od 1 stycznia dostępny jest Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Są w nim osoby z naszego powiatu.

 

Nazwiska, zdjęcia, daty urodzenia oraz miejsca zamieszkania – takie dane można znaleźć od poniedziałku, 1 stycznia 2018 roku na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ogólnodostępnym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znajduje się obecnie 768 nazwisk.

Do szczegółowych danych dostęp mają przedstawiciele organów ścigania i dyrektorzy szkół. W części ogólnodostępnej znalazły dane głównie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawców gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. Do rejestru publicznego trafili dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Dyrektorzy szkół czy np. organizatorzy wypoczynku i zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić figurują w rejestrze przestępców.

Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie.

Publiczny rejestr można znaleźć pod tym adresem na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home4

Osoby ujęte w rejestrze mają pod groźbą kary aresztu obowiązek zawiadamiania policji o adresie, pod którym przebywają. Komisariaty policji mają zaś na bieżąco aktualizować te dane.

Sprawdźcie czy obok was nie mieszka przestępca!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.