Info

Serwis wózka widłowego – jak wybrać ten najlepszy? Odpowiadamy!

Jesteś właścicielem wózków widłowych i zastanawiasz się, jak odpowiednio zadbać o ich stan techniczny? Nie wiesz, jak najlepiej wybrać serwis wózka widłowego? Podpowiemy, dlaczego warto korzystać z usług serwisowych, kiedy serwis wózków widłowych jest niezbędny oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru serwisu.

Umowa serwisowania urządzeń – kiedy należy ją podpisać?

W wielu przedsiębiorstwach wykorzystuje się różnego typu pojazdy, potrzebne do transportu, składowania i unoszenia ładunków. W przypadku wózków paletowych bez napędu czy innych wózków ręcznych, nie wymagają one podpisania umowy serwisowania urządzeń. Nie podlegają one również pod kontrolę w Urzędzie Dozoru Technicznego, ponieważ nie posiadają one źródła zasilania.

Jednak w przypadku wszystkich urządzeń z napędem mechanicznym, podpisanie umowy z serwisem wózków widłowych jest konieczne. Ponadto, urządzenia te powinny zostać zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego tuż po zakupie, a następnie powinny być nadzorowane przez cały czas ich użytkowania.

Do urządzeń z napędem mechanicznym należą m.in.:

Wózki widłowe

Kiedy usługa serwisowania jest niezbędna?

Sprawność wózków widłowych jest bardzo ważna i w niektórych sytuacjach, skorzystanie z usług serwisów wózków widłowych jest konieczne, jeśli dbamy o bezpieczeństwo i komfort pracy w naszej firmie.


Przegląd techniczny

Przeglądy techniczne wózków widłowych powinny odbywać się systematycznie. Wymagane są okresowe przeglądy techniczne oraz przeglądy przeprowadzane przez kontrolerów z Urzędu Dozoru Technicznego. Jedynie specjaliści z serwisu lub konserwatorzy z odpowiednimi uprawnieniami mogą je przeprowadzać. Po zrobieniu przeglądu, wszystkie informacje należy zamieścić w dokumentacji wózka oraz wykonać wszystkie zalecenia odnośnie danego urządzenia.


Awaria

Awaria czy poważne uszkodzenie urządzenia to oczywisty moment, gdy pomóc może jedynie profesjonalny serwis wózków widłowych. Do takich sytuacji często dochodzi w wyniku nadmiernej eksploatacji i zużycia podzespołów, wykorzystywania pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem i doprowadzanie do jego przeciążenia. Jeśli właściciel nie zastosuje się do zaleceń wydanych podczas przeglądu, to również może spowodować wystąpienie nowych usterek.

Remont

W sytuacji, gdy potrzebny jest remont wózków widłowych, konieczne jest zgłoszenie się do serwisu, ponieważ niezbędne jest do tego odpowiednie zaplecze oraz wyspecjalizowani pracownicy. Istotny jest też dostęp do części zamiennych i specjalistycznych narzędzi. Jeśli wybierzemy profesjonalny serwis wózków widłowych, mamy pewność, że remont będzie przeprowadzony sprawnie, a wykorzystane części zamienne będą oryginalne. Podczas renowacji wózków widłowych najczęściej wymagają one remontu silnika i skrzyni biegów czy też regeneracji akumulatora lub elementów hydrauliki siłowej.

Wózek widłowy w magazynie

Jakie usługi oferują serwisy wózków widłowych?


Oferty serwisów różnią się od siebie, ale najczęściej gwarantują one usługi takie jak:

 • przeglądy konserwacyjne,
 • przeglądy techniczne,
 • renowację wózków różnych marek,
 • regenerację zawieszenia i masztów,
 • przygotowanie pojazdu do odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego
 • naprawa elementów hydrauliki siłowej,
 • remont skrzyni biegów oraz silników,
 • montaż dodatkowego oprzyrządowania,
 • sprzedaż części zamiennych,
 • montaż instalacji gazowych,
 • montaż opon.

Wózek widłowy

Jak wybrać najlepszy serwis wózków widłowych?


Wybór serwisu, z którym podpiszemy umowę to ważna i odpowiedzialna decyzja. Musi być ona dobrze przemyślana, ponieważ od odpowiedniego stanu technicznego urządzeń zależy bezpieczeństwo naszych pracowników, które zawsze powinno być priorytetem. Serwis wózków widłowych, z którym podejmiemy współpracę, musi być rzetelny i profesjonalny.


Jest kilka ważnych kwestii, które należy rozważyć podczas wyboru serwisu, któremu powierzymy nasz wózek widłowy.


Czy wybrać serwis autoryzowany?

To jedna z podstawowych decyzji, podczas wyboru serwisu. Możemy udać się do autoryzowanego, specjalistycznego serwisu, który jest dedykowany danej marce lub wybrać zakład nieautoryzowany. W przypadku serwisów wózków widłowych nieautoryzowanych, najczęściej są one wybierane ze względu na niższe ceny oraz fakt, że takich punktów usługowych jest więcej, więc są łatwiej dostępne. Jednak autoryzowany serwis wózków widłowych gwarantuje profesjonalną obsługę na najwyższym poziomie, wykorzystywanie tylko oryginalnych części zamiennych oraz świetną znajomość techniczną pojazdów.

Warunki gwarancyjne

Bardzo ważne jest, aby wybrany przez nas serwis oferował gwarancję na wykonaną usługę, mamy wtedy pewność, że będziemy zabezpieczeni w razie kolejnej awarii. Powinna ona dotyczyć nowych elementów zamiennych oraz wykonanej naprawy. Taka gwarancja świadczy o uczciwości i profesjonalizmie danego serwisu.

Serwis stacjonarny lub mobilny

W zależności od indywidualnych potrzeb klienta, serwisy zajmujące się wózkami widłowymi starają się wprowadzać do swojej oferty zarówno usługi stacjonarne, wykonywane w ośrodkach serwisowych, jak i pomoc mobilną z dojazdem do klienta. W zależności od tego jak dużej naprawy wymaga nasz sprzęt, możemy skorzystać z jednej lub drugiej opcji.

Dlatego też, podczas wyboru serwisu, należy upewnić się czy w pobliżu naszej firmy znajduje się stacjonarny ośrodek serwisowy. Ponadto, warto sprawdzić czy w przypadku dłuższego remontu, oferuje on możliwość podstawienia wózka zastępczego. W takich sytuacjach można zdecydować się również na wynajem wózków widłowych, jednak korzystniejszym rozwiązaniem będzie udostępnienie wózka zastępczego, na podstawie umowy z serwisem. Istotne jest również to, czy serwis posiada w ofercie pogotowie serwisowe, które jest pomocne w nagłych przypadkach. Zaletą jest też sprawnie działające biuro obsługi klienta, co gwarantuje możliwość szybkiego kontaktu z firmą.

Przeglądy konserwacyjne

Serwisy wózków widłowych powinny zadbać również o przeprowadzanie regularnych przeglądów konserwacyjnych, które umożliwiają dopuszczenie pojazdów do użytkowania. Zazwyczaj, gdy korzystamy z usług serwisowych, zostaniemy poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem o zbliżającym się terminie przeglądu. Częstotliwość przeprowadzania przeglądów konserwacyjnych, zależy od rodzaju dozoru technicznego. Jeśli pojazdy są objęte pełnym dozorem technicznym, przegląd należy wykonać raz na 30 dni. A w przypadku pojazdów objętych ograniczonym dozorem technicznym, raz na 60 dni.

Pracownicy przy wózku widłowym

Serwis wózka widłowego – podsumowanie

Wózki widłowe używane są w wielu przedsiębiorstwach i każdego dnia wykonują ogromną pracę w halach, magazynach czy sklepach. Dlatego też, niezwykle ważne jest, aby regularnie przeprowadzać przeglądy i dbać o ich stan techniczny. Jeśli wybierzemy profesjonalny i sprawdzony serwis wózków widłowych, możemy być spokojni, że jego wyspecjalizowani pracownicy, zadbają o nasz sprzęt. Należy pamiętać, że tylko praca na w pełni sprawnym urządzeniu, zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *