Susiec

SUSIEC Sztafeta Betlejemskiego Światełka pokoju zakończona!

Wraz z zakończeniem obchodów Świąt Bożego Narodzenia wyznania prawosławnego zakończyła się sztafeta Betlejemskiego Światełka Pokoju 2015 pod hasłem „Zauważ człowieka”.
Ogień z Betlejem harcerze tomaszowskiego Hufca ZHP przywieźli z Zakopanego, otrzymując go od skautów słowackich podczas uroczystej mszy 13 grudnia 2015 roku w Sanktuarium na Krzeptówkach.
Do Polski trafiło ono na ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która w Polsce trwała do 24 grudnia.
Hasło BŚP stawia zawsze przed harcerzami szczytne cele, które staramy się zrealizować. Zauważ człowieka to wezwanie do działania. Wszystko w naszych rękach! Wyszliśmy do ludzi również innego wyznania, czego efektem było uroczyste spotkanie w dniu 19.12.2015 r. na przejściu granicznym w Hrebennem, podczas którego harcerze Hufca ZHP Tomaszów Lubelski przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Narodowej Organizacji Skautowej „Płast” z Ukrainy. W uroczystości tej uczestniczyli: Starosta tomaszowski Jan Kowalczyk i ze strony ukraińskiej wiceprzewodniczący Okręgu Lwowskiego Aleksander Hanuszkin, ks.dziekan hm.Grzegorz Chabros, kapelan Hufca ZHP Tomaszów Lub ks.Leszek Kuron, przedstawiciele Straży Granicznej i Urzędu Celnego oraz Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Roztoczański z Prezesem Koła i Okręgu ppłk Wiesławem Wojtowiczem na czele, w asyście członków organizacji. W spotkaniu uczestniczyli też członkowie Związku Kombatantów RP i BWP Koła Gminnego w Horyńcu-Zdroju (http://horyniec.info/11330/przekazanie-swiatla-betlejemskiego-na-przejsciu-granicznym-w-hrebennem). Ważnym, wiążącym elementem tej uroczystości oprócz przekazania światełka była wymiana prezentów między harcerzami a płastunami, podczas której nastąpiła chwila wzruszeń, i deklaracji na przyszłość. Komendant hufca phm. Anna Rojek podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania, życząc stronie ukraińskiej spokoju, wesołych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym 2016 roku, zapraszając też na uroczystość w następnym roku. BŚP jest symbolem nie tylko ciepła, pokoju i dobrobytu, ale i zjednoczenia całej społeczności chrześcijańskiej we wspólnej i szczerej modlitwie, dlatego dla płastunów ukraińskich ważnym momentem jest przekazanie światełka do Soboru archikatedralnego św. Jura we Lwowie. Następnie BŚP trafiło na Ukrainie do kolejnych miast, miasteczek oraz osad.
Harcerze susieckiej „dziesiątki” przekazali BŚP w Kościele Serca Jezusowego w Tomaszowie Lub. Uroczystą wizytę złożyli również staroście tomaszowskiemu Janowi Kowalczykowi (http://tomaszowski.com.pl/tomaszow-przyniesli-betlejemskie-swiatelko), wójtowi Gminy Susiec Zbigniewowi Naklickiemu oraz dyrektorom Zespołu Szkół Publicznych w Suścu – Januszowi Kiecanie i Andrzejowi Rojkowi. Betlejemski Ogień umocnił nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka. Obudził i pogłębił w nas wrażliwość na cudze potrzeby. Podczas przekazywania BŚP mieszkańcom zauważyliśmy wielu samotnych ludzi, którymi na pewno należy się zainteresować, co będzie następnym naszym wezwaniem.
Czuwaj!


phm. Anna Rojek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *