TOMASZÓW Bezpieczny Przedszkolak

„Bezpieczny Przedszkolak” – akcja WORD ZAMOŚĆ – w Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. J. Brzechwy.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu nie tylko przeprowadza egzaminy na prawo jazdy, ale przede wszystkim zajmuje się edukacją. Dostrzega potrzebę wspierania kształcenia postaw komunikacyjnych już od najmłodszych lat w myśl powiedzenia, „ Czym skorupka za młodu nasiąknie …”. W tym celu Tomasz Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zaproponował, aby Akcję „Bezpieczny Przedszkolak” przeprowadzić w tomaszowskich przedszkolach. Korzystając z uprzejmości dyrektora WORD Zamość Piotra Błażewicza nasze Przedszkole przystąpiło do wyżej wymienionej Akcji.
28 maja w Przedszkolu odbyły się zajęcia dla dzieci 6-letnich z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia przeprowadził Marek Kozłowski inspektor bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD Zamość. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Atrakcją zajęć był zestaw edukacyjny „Miasteczko Umiejętności Drogowych Autochodzik”, w skład, którego wchodziły; imitacja ulicy z chodnikami i przejściem dla pieszych, sygnalizator świetlny dla pieszych i kierowców, znaki drogowe oraz auta. Zestaw edukacyjny sprzyjał wprowadzeniu dzieci w świat ruchu drogowego. Dzieci odgrywały role m. in. pieszego, kierowcy, ucząc się podstawowych zasad zachowania na drodze w bardzo przyjemnej i przyjaznej dla dziecka formie. Ćwiczyły właściwe postawy i uczyły się prawidłowych nawyków podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy, z uwzględnieniem kierunku prawostronnego. Przedszkolaki miały okazję spróbować swoich sił w prowadzeniu modeli pojazdów – „autochodzików”, w ruchu drogowym, zwracając uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną, którymi zręcznie kierował pan inspektor. Uczyły się też reakcji na auta uprzywilejowane w ruchu drogowym. W czasie trwania zabaw pan inspektor podawał dzieciom wiele cennych porad, zasad bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, wspomniał o przepisach dotyczących, jazdy rowerem, korzystania z zabezpieczeń typu foteli w samochodzie do 150 cm. wzrostu, noszenia odblasków. Przedszkolaki odpowiadały na pytania, chwaliły się swoją wiedzą na temat zachowań w ruchu drogowym i odczytywały znaki drogowe. Na koniec zajęć dzieci otrzymały opaski odblaskowe, a Przedszkole zestaw kamizelek odblaskowych. Przedszkolaki złożyły obietnicę używania ich podczas spacerów. Dzieci mimo młodego wieku o bezpieczeństwie na drodze wiedzą sporo, deklarują również, że zawsze będą się stosować do przepisów ruchu drogowego.
Dziękujemy panu Piotrowi Błażewiczowi, dyrektorowi WORD Zamość, za umożliwienie naszym Przedszkolakom udziału w tak bardzo potrzebnej Akcji. Panu Markowi Kozłowskiemu za przeprowadzenie wspaniałych zajęć, przyjazną postawę i miłą atmosferę.

mat. nadesłany

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.