TOMASZÓW Dzień Dawcy Szpiku w „budowlance”

18 października w Zespole Szkół nr 3 odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku.W godz. 9.00-14.00 będzie można wpisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Akcję koordynuje Małgorzata Szałapaj – która prowadzi klub wolontariatu.

Każdy może przyjść i oddać próbkę śliny.

Przypominamy, iż akcja rejestracji dawców w Tomaszowie Lubelskim nie jest nowa i została zainicjowana już kilka lat temu w „ogólniaku”, „mechaniku” oraz w „budowlance”. W ZS nr 1 akcję koordynuje nauczycielka Dorota Stawarska.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z
wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do
przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Faktycznym dawcą zostają niestety tylko nieliczne osoby u których uda się stwierdzić takie same cechy tkankowe jak u pacjenta chorującego na nowotwór krwi. Tylko 5 na 100 osób w przeciągu 10 lat od rejestracji zostaje dawcą. Samego oddawania komórek macierzystych też nie ma co się obawiać. W 80 proc. przypadków polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej, a w 20 proc. pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej.
Dzięki takim akcjom swojego bliźniaka genetycznego znalazło już wielu chorych, również Filipek z Tomaszowa Lubelskiego, o którym pisaliśmy wiosną tego roku.

Zapraszamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.