Tomaszów Lubelski

TOMASZÓW Publikacje TTR w „Kapsule czasu”

Do „Kapsuły Czasu” trafi dwie publikacje wydane przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera.
Za pięćdziesiąt lat osoby, które otworzą Kapsułę znajdą w niej na pewno „Monografię Tomaszowa” oraz „Przywilej Lokacyjny”.
Przypomnijmy, że Kapsuła Czasu zostanie zamknięta 14 kwietnia 2016 roku na tomaszowskim Rynku z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

2012 - Ryszad Szczygieł - Przywilej lokacyjny miasta Tomaszowa z 1621 roku
O tym jak będzie wyglądało wieko kapsuły pisaliśmy tutaj:
http://tomaszowski.com.pl/tomaszow-wieko-kapsuly-czasu-wizualizacja/
Kapsuła zostanie otwarta po pół wieku w 1100 rocznicę Chrztu Polski.
14 kwietnia zaplanowano także szereg uroczystości:
– msza święta w intencji 1050 rocznicy wprowadzenia chrześcijaństwa w Polsce – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim.
– „Bieg 1050” – 1050 uczniów z tomaszowskich szkół podstawowych i gimnazjów przebiegnie ulicami miasta dystans 1050 metrów (trasa: Urząd Miasta – Ośrodek Sportu i Rekreacji Tomasovia). Po pokonaniu dystansu, uczniowie na płycie stadionu, trzymając w rękach białe i czerwone karty, odpowiednio się ustawią tworząc napis „966”.
– odsłonięcie „Stopni Historii”. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi uroczyste odsłonięcie wyremontowanych schodów, na których stopniach umieszczone zostaną najważniejsze daty związane z historią Polski. Pierwszy stopień odnosi się do daty przyjęcia chrześcijaństwa w Polsce.
– zamknięcie tzw. „kapsuły czasu”. Kapsuła umieszczona zostanie w centrum rynku miejskiego, w ziemi i zasłonięta będzie ozdobną płytą z brązu na poziomie kostki brukowej. Na płycie odlane zostaną elementy związane z rocznicą chrztu oraz planowaną datą otwarcia kapsuły – 14 kwietnia 2066 roku – czyli w 1100 rocznicę chrztu Polski. W „kapsule czasu” umieszczona zostanie monografia miasta, przywilej lokacyjny, materiały promocyjne miasta i powiatu, księga z podpisami mieszkańców miasta i powiatu oraz odręczne listy pisane przez osoby zajmujące różne funkcje publiczne do swoich odpowiedników na tych samych stanowiskach za 50 lat. Wśród listów znajdować się będzie także list Jego Ekscelencji Księdza Biskupa do wiernych parafii z terenu miasta Tomaszowa Lubelskiego.
– „Chrzest Mieszka I i jego znaczenie dla dziejów Polski” – wykład prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła wygłoszony w sali reprezentacyjnej dawnego Sejmiku Powiatowego.
Naszym Czytelnikom przypominamy, że Monografię Tomaszowa można nabyć w siedzibie Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego, które mieści się w budynku „Domu Kombatanta”.
Koszt Monografii to 50 zł.
Biuro TTR czynne jest w każdy czwartek w godz. 11.00-14.00.

Redakcj@/fot. skan Monografii Tomaszowa/TTR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *