TOMASZÓW Zmarł Roman Mucha

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł nagle Roman Mucha – wybitny nauczyciel, wychowawca, artysta grafik.

Wieloletni nauczyciel tomaszowskiego „Bartosza”. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i Nauczycielskie Studium – kierunek wychowanie plastyczne w Zamościu, zaś studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.

Roman Mucha specjalizował się w grafice użytkowej. Tworzył plakaty, zaproszenia, listowniki, znaki graficzne, herby, kartki pocztowe, datowniki, znaczki okolicznościowe, ekslibrisy. Stworzył także serię pięknych grafik z zabytkami architektury, w tym sakralnej, z naszego regionu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, m. in. We Włoszech, Turcji, Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych. Wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych.

W 2015 roku obchodził 50-lecie pracy twórczej, z tej okazji otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

3 lutego 2017 roku został Honorowym Członkiem Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera. Roman Mucha znał osobiście Petera. Często o nim wspominał. Należy wspomnieć, że Roman Mucha miał wiele planów, ten najbliższy to wydanie publikacji „500 Lat Polskiego Ekslibrisu”, miała się ukazać jubileuszowe obchody 100-lecia Bartosza.

Roman Mucha miał 83 lata.

PJD

fot. TPI

 

One thought on “TOMASZÓW Zmarł Roman Mucha

  • 7 marca, 2017 o 10:10 am
    Permalink

    Z głębokim smutkiem żegnamy Cię Panie Profesorze. Byłeś Wybitnym Nauczycielem, Artystą, a przede wszystkim Cudownym Człowiekiem. Trudno pogodzić się z taką stratą. Pozostaniesz na zawsze w pięknych dziełach, które pozostawiłeś potomnym oraz w naszej pamięci,….. bo jak powiedziała poetka, Wisława Szymborska, cyt./ ” Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”…
    Najbliższym składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia. Basia i Waldek

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.