TYSZOWCE Gminna promocja urodzeń

Gmina Tyszowce wprowadza nowe świadczenie za urodzenie dziecka.

Podczas sesji, która odbyła się we wtorek 20 marca radni postanowili, że samorząd będzie wypłacać jednorazowo 500 złotych. Burmistrz Mariusz Zając przyznaje, że w ten sposób chce zachęcić rodziców, by chcieli mieć dzieci. – Trzeba coś zrobić ze względu na ujemny przyrost naturalny, z którym nie tylko my musimy się zmierzyć. Z analiz ostatnich 10 lat wynika, że w 2010 roku urodziło się u nas 70 dzieci, a w 2017 już tylko 40, przy dwukrotnie większej liczbie zgonów. Te statystyki są wręcz przerażające i błąd zaniechania byłby w tej sytuacji naszym największym grzechem – wyjaśnia Mariusz Zając.

Nowe świadczenie będzie wypłacane za dzieci urodzone od 1 stycznia tego roku i będzie przysługiwać rodzinom, które mieszkają w gminie Tyszowce, a nie tylko są w niej zameldowane. Przyznanie dodatku nie będzie uzależnione od sytuacji ekonomicznej ani liczby dzieci w rodzinie.
Burmistrz Tyszowiec zapowiada, że to pierwszy, ale nie ostatni pomysł na zatrzymanie niekorzystnych tendencji demograficznych. W planach są kolejne, ale najpierw samorząd chce sprawdzić w praktyce czy i jakie znaczenie będzie mieć wprowadzenie obecnego rozwiązania.

mat. UM w Tyszowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.