InfoNa sygnaleNews

UWAGA! Wyłudzają pieniądze od mieszkańców

W ostatnim okresie z niepokojem odnotowujemy wzmożoną działalność oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od mieszkańców naszego województwa. Są to przestępcy działający metodą na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Ich ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Dodatkowo grupa adresatów tego typu oszustw w ostatnim czasie rozszerzyła się o osoby duchowne, gdzie kwoty wyłudzeń sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Apelujemy o ostrożność!

Sposób działania sprawców jest bardzo podobny. Oszust dzwoni na wybrany z książki telefonicznej numer stacjonarny i przedstawia się jako krewny: wnuczek, syn, siostrzeniec prosząc o pilną pożyczkę sporej sumy pieniędzy. Motywem pożyczki może być fałszywa informacja np. o spowodowaniu wypadku i konieczności uiszczenia policjantowi opłaty w celu uniknięcia więzienia lub wypłaty zadośćuczynienia osobie poszkodowanej. Oszust prosi o dokonanie przelewu pocztowego lub bankowego, ale najczęściej po gotówkę do domu przychodzi znajomy „wnuczka”. Oszuści podają się również za policjantów, sędziów lub prokuratorów i proszą o pomoc w schwytaniu oszustów informując, że całe działanie jest pod obserwacją Policji. Nie jest to jednak prawdą.

W ostatnim czasie oszuści wykonali kilkadziesiąt takich telefonów do mieszkańców naszego regionu. Na szczęście w większości przypadków starsze osoby nie dały się oszukać. To jednak nie zniechęca oszustów do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy.

W trosce o nasze bezpieczeństwo apelujemy do wszystkich mieszkańców o ostrożność, rozsądek i ograniczone zaufanie do osób, które dzwonią do nas z podobną prośbą. Zanim zdecydujemy się przekazać oszczędności rzekomemu krewnemu, najpierw sami skontaktujmy się z nim lub jego bliskimi. Przestrzeżmy przed oszustami starszych członków naszych rodzin. Pamiętajmy: Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom. W razie zaistnienia oszustwa lub jego próby, natychmiast powiadamiajmy Policję.

Inni oszuści dokonują kradzieży bezpośrednio z naszym domów. Złodzieje pod pozorem wykonania w domu czy mieszkaniu różnych usług lub czynności, wykorzystują nieuwagę ofiary i dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów. Często łupem padają również karty kredytowe czy dowody osobiste ofiar, które mogą posłużyć do wyłudzenia np. kredytu. Pomysłowość oszustów jest nieograniczona. Podają się oni za członków rodziny, za pracowników administracji, gazowni, elektrowni, inkasentów, kurierów czy hydraulików. Pamiętajmy: Nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych osób – nie każdy jest tym, za kogo się podaje.

  • Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar.
  • Miła powierzchowność sprawcy pomaga zdobyć zaufanie ofiary.
  • Nie wierzmy w „życiowe okazje” oferowane przez nieznajomych (np. „super, zdrową i relaksującą” pościel czy też „niezniszczalny” komplet garnków).
  • Upewniajmy się, kogo wpuszczamy do domu. Zanim to uczynimy, żądajmy okazania legitymacji lub identyfikatora. Zadzwońmy do instytucji, na które nieznajomi się powołują.

Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *