Co gdzie kiedy ?Info

VII Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelski

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w VII Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, który odbędzie się 19 czerwca 2024 roku (środa) w Janowie Lubelskim. Zbiórka o godz. 9.30 przy obelisku ku czci Narodowych Sił Zbrojnych na rynku w Janowie Lubelskim. Kontakt do organizatorów: 730-363-355.
Organizator: Fundacja Amor Patriae

Partnerzy:

Sekcja Sportowo-Obronna Narodowych Sił Zbrojnych
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
Patronat:

Burmistrz Janowa Lubelskiego – Krzysztof Adam Kołtyś
Starosta Janowski – Artur Pizoń
Patronat medialny:

TVP 3 Lublin
Nasz Dziennik
Gość Niedzielny
Dziennik Wschodni
Głos Lubelski
Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Gminy Janów Lubelski, Powiatu Janów Lubelski oraz ogólnopolskiej zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskim i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji. Ludzie ze stworzonej przez kpt. Wincentego Sowę niepodległościowej siatki konspiracyjnej przetrwali dzięki bohaterskiej postawie swojego dowódcy i mogli wychować swoje dzieci w wartościach niepodległościowych.

mat. promocyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *