Rachanie

WOŻUCZYN Spotkanie po latach

16 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Wożuczynie odbyło się wyjątkowe, pierwsze w historii szkoły spotkanie absolwentów, którzy 47 lat temu opuścili mury tej szkoły.
Rocznik ten po raz trzeci otrzymał świadectwa klasy ósmej szkoły podstawowej.
Z inicjatywy pani Teresy Glińskiej, z domu Jurczyszyn, o godzinie 12:00 przed szkołą zebrało się 23 uczniów, dla których ostatni dzwonek zabrzmiał w czerwcu 1969 roku.
Swoją obecnością zaszczycili nauczyciele: państwo Danuta i Zenon Wajlerowie, pani Genowefa Wiśniewska, pani Alina Wróblewska oraz pani Teresa Organista. Poznanie się po tylu latach nie było łatwe, ale odbyło się w atmosferze radości zmieszanej ze łzami wzruszenia. Każdy przybyły witany był dźwiękami marsza.
Gospodyni obiektu pani dyrektor Elżbieta Olszewska powitała wszystkich serdecznie, po czym, oprowadziła po szkole, która od tamtego czasu została rozbudowana, zmieniła się, wypiękniała i zrobiła wielkie wrażenie na byłych uczniach. Po zwiedzeniu szkoły goście udali się na „lekcje po latach” rozpoczętą odczytaniem listy obecności. Z grona 44 uczniów tego rocznika obecnych było 23, 15 nieobecnych z przyczyn różnych, a 6 odeszło już od nas na zawsze.
Koleżanki i koledzy przyjechali z różnych regionów Polski i świata: ze Śląska, Warszawy, Lubelszczyzny, a także z odległej Panamy.
Pani dyrektor przypomniała rys historyczny szkoły, wspomniała pracujących w tamtym czasie wychowawców, oraz nauczycieli. Rozwinęło się to w niezwykłą opowieść przywołującą atmosferę szkoły z tamtych lat. Były podziękowania dla nauczycieli za cierpliwość, wyrozumiałość, poświęcenie oraz trud włożony w kształcenie i wychowanie, jak również chóralne „sto lat”.
Kolejnym punktem było odwiedzenie Izby Regionalnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Wożuczyna i Okolic, oraz miejscowego kościoła, na którego schodach wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Zapaliliśmy znicze na grobach naszych koleżanek i kolegów.
Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w lokalu Orfeusz w Tyszowcach.
Zabawie i wspomnieniom nie mogliśmy się oprzeć do późnych godzin nocnych.
Każdy otrzymał pamiątkową kartkę z dedykacją: „Człowiek jest wielki nie przez to kim jest, nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Umówiliśmy się na kolejne spotkanie za 3 lata w 50 rocznicę ukończenia szkoły.
Podziękowania za współorganizację spotkania: państwu Genowefie i Ryszardowi Wiśniewskim, pani dyrektor Elżbiecie Olszewskiej, Kamilowi Pilusiowi oraz wszystkim Koleżankom i Kolegom.
autor artykułu: Teresa Glińska/fot. GOK Rachanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *