WOŻUCZYN Niedokończone Msze Wołyńskie

W niedzielę 11 października 2020 r. w kościele pw. NNMP w Wożuczynie odbyła się wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

Organizatorami wystawy byli: Wójt Gminy Rachanie, Proboszcz Parafii pw. NNMP w Wożuczynie i Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach. Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca 1943 roku (Krwawa Niedziela na Wołyniu 11 lipca 1943). Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu.

Następnie miała miejsce prelekcja „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”. Autorem prelekcji był prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wiceprezes „Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie. Wydarzenie zakończyło się promocją książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam).

Tekst: Adam Kulczycki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.