GALERIAInfoLubycza Królewska

Zakończył się projekt „Od przedszkolaka do seniora – patriotyzm dzisiaj, jutro, wczoraj

Projekt „Od przedszkolaka do seniora – patriotyzm jutra, dzisiaj wczoraj” został zrealizowany przez Stowarzyszenie „Siedliska – Kraina Skamieniałych Drzew” we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Lubyczy Królewskiej. Działania projektowe prowadzone były od września do grudnia bieżącego roku i wzięło w nich udział pięćdziesiąt troje przedszkolaków. Projekt dofinansowany został ze środków programu „Działaj lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia „Czajnia”. W czasie jego realizacji przedszkolaki mogły spotkać się przedstawicielami ciekawych, czasem już odchodzących w przeszłość zawodów (kowalem i pszczelarzem), poznać Siedliska – jedną z najciekawszych turystycznie miejscowości Roztocza Wschodniego oraz porywalizować w specjalnie dla nich zorganizowanej grze dydaktycznej.

7 września dzieci odwiedziły warsztat kowalski jaki w Siedliskach prowadzi Waldemar Kolasa. Wśród młotków, obcęg i kowadeł przyglądały się pracy kowala. Tego samego dnia zwiedziły także siedliskie Muzeum Skamieniałych Drzew, gdzie mogły obejrzeć ekspozycje etnograficzną, botaniczną i geologiczną. 26 września przedszkolaki kolejny raz odwiedziły muzeum. W jednej z sal na piętrze budynku organizatorzy przygotowali dla nich warsztaty malarskie. Poprowadził je malarz Mirosław Golasiński. Po zakończeniu warsztatów młodych artystów organizatorzy zaprosili na wycieczkę po Siedliskach. Poprowadził ją nauczyciel historii Mariusz Lewko. Dzieci obejrzały cerkiew pw. św. Mikołaja, malowniczą kapliczkę stojąca nad źródłem rzeki Prutnik i tajemniczy kurhan tatarski. W czasie wędrówki uczyły się także rozpoznawać znaki szlaków turystycznych. Wiadomości jakie dzieci przyswoiły sobie dzieci podczas dwóch wcześniejszych pobytów w Siedliskach mogły wykorzystać 14 listopada podczas zorganizowanej w muzeum gry dydaktycznej. Przedszkolaki podzielone na dwie grupy musiały wykonać siedem zadań – rozpoznawały rośliny i zwierzęta, pisały gęsim piórem, opowiadały o skamieniałych drzewach, robiły masło, strzelały z kuszy i przedstawiały najważniejsze siedliskie legendy i podania. Na koniec gry każdy z uczestników otrzymał odznakę „Zdobywca Siedlisk” i słodki upominek.

5 grudnia w lubyckim przedszkolu uczestnicy projektu spotkali się z pszczelarzem Stanisławem Głąbem. Dzieci poznały tajniki tego coraz rzadszego zawodu, obejrzały narzędzia jakimi posługują się pszczelarze i dowiedziały się dużo o życiu pszczół. Kilka dni przed wspomnianym spotkaniem organizatorzy ogłosili konkurs plastyczny „Siedliska – kultura, tradycja i historia – okiem przedszkolaka” dla dzieci biorących udział w projekcie. Na konkurs wpłynęło 46 prac. Jury, które obradowało 11 grudnia nie miało łatwego zadania. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone 15 grudnia w przedszkolu podczas spotkania podsumowującego projekt. W spotkaniu wzięły udział dzieci, nauczyciele i członkowie stowarzyszenia „Siedliska – Kraina Skamieniałych Drzew”.

Projekt zakończył się pełnym sukcesem, a podstawowy cel jakim było przekazanie wiedzy i umiejętności seniorów – przedszkolakom został zrealizowany. Pozytywne opinie dzieci, ich nauczycieli i rodziców potwierdzają, że nauka przez zabawę i obserwację jest najlepszą formą przekazywania wiedzy. Dyrektor przedszkola Mirosława Magdziak złożyła podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie projektu na ręce Prezes Stowarzyszenia Katarzyny Berlińskiej. Zaprosiła także członków stowarzyszenia do dalszej współpracy.

mat. prasowy

więcej zdjęć:

https://photos.google.com/share/AF1QipMjXG8LxxvfyE5e9zLUMxMoHWcPlMK7GoEreS0SVaexK0uh1K50eO8Onq9zF08Vqw?key=aEJSWGhmajQ5WVcxaHd5bkRJZ3dsT1JPajEwN0R3

https://photos.google.com/share/AF1QipM7Ca4CdiHmy-dSX93_OIwPJUsbJyXIXKJS-qAFvGLYVbLkpyADxQKEY4nqfyCotA?key=WDJxRk9MaGZfNXlqYmRlVS05cWx6X3NITV9vY2d3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *