ZAMOŚĆ 26. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu po raz kolejny stanie się miejscem dialogu między religiami monoteistycznymi – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. W niedzielę 6 marca 2022 rozpoczynają się 26. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. W programie: projekcje filmów podejmujących szeroko rozumianą tematykę egzystencjalną, prelekcje filmoznawców i teologów oraz spotkania z twórcami filmowymi. Fundamentem „Sacrofilmu” jest nauczanie św. Jana Pawła II o wzajemnym poszanowaniu pomiędzy przedstawicielami różnych kultur. Przegląd potrwa do 10 marca.

Gośćmi tegorocznego Sacrofilmu będą: Krzysztof Zanussi, Rafał Bryll, Vladyslaw Robski, ks. prof. Marek Lis oraz o. dr Marek Kotyński. W programie: projekcja ukraińskiego dokumentu „Nie żyję dla wojny” z udziałem autora filmu Vladyslava Robskiego (6.03.2022, godz. 18:00). To poruszająca opowieść o człowieku, który przeszedł przez piekło w czasie wojny i nie stracił hartu ducha i wiary w ludzi. A teraz w dość nietypowy sposób pomaga niepełnosprawnym weteranom przywrócić życiowe marzenia. W poniedziałek 7 marca o godz. 10:30 „Cud Guadalupe”- pierwsza kinowa produkcja o objawieniach Matki Bożej w Guadalupe. O godz. 18:00 organizatorzy zapraszają na filmowe spotkanie z Krzysztofem Zanussim zatytułowane „Cuda-niewidy, czyli o nadprzyrodzoności na ekranie”. We wtorek 8 marca w repertuarze „Odkupienie” (godz. 10:30 i 18:00) – genialnie zagrany i zrealizowany, kameralny dramat o zwyczajnych ludziach, którzy stanęli w obliczu niecodziennej tragedii. To mocny film o wybaczaniu z wybitnymi rolami Jasona Isaacsa, Marthy Plimpton, Ann Dowd i Reeda Birney’a. W środę 9 marca na ekranie film nawiązujący do najlepszych tradycji irańskiego kina „Ballada o białej krowie”. Uznany przez krytyków jednym z najlepszych filmów MFF w Berlinie, to wstrząsająca opowieść o ludzkim dramacie i poszukiwaniu sprawiedliwości, tam, gdzie o nią wyjątkowo trudno. Na zakończenie 26. edycji Sacrofilmu „Opowieść o miłości” Rafała Brylla. Film o zakazanej miłości Polaka i Żydówki – Krystyny Geisler i Bogdana Jastrzębskiego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W tle wojna, śmierć i ubóstwo; w centrum – uczucia, strach o każdy kolejny dzień i walka ze schematami. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE Ks. Bp Marian Rojek Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, prof. Krzysztof Zanussi. Organizatorami 26. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Gminy Zamość, Gminy Ulhówek, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Stowarzyszenia „Czajnia”.

26. Sacrofilm odbędzie się dniach 6-10 marca 2022. Program oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.sacrofilm.pl Sprzedaż biletów od 1 marca 2022.

mat. promo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.