ZUS zaprasza na szkolenie z kontroli zwolnień lekarskich

Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować zwolnienia lekarskie. Ma do tego prawo także część pracodawców. Dlatego ZUS w Tomaszowie Lubelskim zaprasza ich na bezpłatne szkolenie, podczas którego dowiedzą się, jak takie kontrole prowadzić.

Przepisy dają możliwość zweryfikowania, czy pracownicy prawidłowo korzystają ze zwolnień lekarskich – czy w tym czasie nie wykonują pracy zarobkowej albo innych czynności, które oddalają ich od powrotu do zdrowia. Kontrole może prowadzić ZUS oraz sami pracodawcy, jeśli zatrudniają powyżej 20 osób.

Instytucja chce wspomóc pracodawców swoim doświadczeniem w tym zakresie. Dlatego w Inspektoracie ZUS w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się bezpłatne szkolenie dla płatników składek. Uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego, jakie przypadki zalicza się do nieprawidłowego korzystania ze zwolnienia i jakie konsekwencje ponosi wtedy pracownik.

Szkolenie odbędzie się 7 czerwca o godz. 12.00 w siedzibie tomaszowskiego ZUS, przy ul. Jana Pawła II 6. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 84 688 13 29.

Koszty nieobecności pracowników z powodu chorób w pierwszym kwartale tego roku sięgnęły w Polsce 5,1 mld zł. Z tego około 2 mld zł to wydatki na wynagrodzenia chorobowe poniesione przez zakłady pracy, pozostałe świadczenia sfinansował z ubezpieczenia ZUS.

Małgorzata Korba/rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.