Uncategorized

Autokarowe podróże z Rzeszowa

Wakacje rozpoczęły się na dobre. Planując wyjazd warto trochę wcześniej zastanowić się nad destynacją oraz jakim środkiem lokomocji pojedziemy w wybrane miejsce. Jak się okazuje atrakcji w Polsce nie brakuje, wystarczy tylko dobrze zaplanować swój urlop i z całą pewnością będzie udany.
Wakacje rozpoczęły się na dobre. Planując wyjazd warto trochę wcześniej zastanowić się nad destynacją oraz jakim środkiem lokomocji pojedziemy w wybrane miejsce. Jak się okazuje atrakcji w Polsce nie brakuje, wystarczy tylko dobrze zaplanować swój urlop i z całą pewnością będzie udany.

Rzeszów od lat notuje zwiększoną ilość turystów, a zainteresowanie Podkarpaciem w ogóle – jest coraz większe, turyści z chęcią wybierają tę część Polski jako miejsce odpoczynku. Rzeszów, ze względu na swoje położenie jest miastem, z którego najbliżej jest w góry, na Roztocze czy też na Ukrainę. My jednak skupimy się na podróżach krajowych, wedle przysłowia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Podkarpacie oferuje mieszkańcom, jak i turystom wiele ciekawych atrakcji, dzięki którym nie ma mowy o nudzie. W tej części Polski można zobaczyć wspaniałe parki narodowe i krajobrazowe, mnóstwo urokliwych miast i miasteczek, liczne skanseny i muzea oraz niepowtarzalne i ciekawe szlaki turystyczne. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć to Łańcut położony od Rzeszowa zaledwie 16 kilometrów. W Łańcucie przede wszystkim należy zwiedzić zamek Lubomirskich i Potockich, powozownię, muzeum ikon, muzeum gorzelnictwa, storczykarnię, synagogę, kościół Farny, browar Łańcut (zał. 1777 r.) i ławeczkę Jana i Stanisława Cetnarskich. Do Łańcuta bez problemu dostaniemy się autokarem (np. PKS Leżajsk lub sprawdzimy wszystkie połączenia dzięki portalowi goeuro.pl). W pobliżu Rzeszowa warto zobaczyć Dynów i całe Pogórze Dynowskie, na trasie Dynów – Przeworsk turyści mają do dyspozycji kolejkę wąskotorową „Pogórzanin”. Tunel, przez który przejeżdża kolejka, liczy aż 602 metry. Oprócz tego można zwiedzać liczne zabytki, między innymi dworzec kolejki wąskotorowej, zespół kościelny gotycko-renesansowy, kapliczki i schrony bojowe. Z Rzeszowa należy wybrać się także do Leżajska, Baranowa Sandomierskiego, Krosna (zwane Małym Krakowem – rynek z zabytkowymi kamienicami, klasztor Franciszkanów, Kaplica Oświęcimów, Muzeum Rzemiosła), Sanoka (Muzeum Budownictwa Ludowego, Muzeum Historyczne, Park Etnograficzny) czy do Przemyśla (zamek w stylu gotyckim, katedra, unikatowy rynek, Muzeum Dzwonów i Fajek, forty).

Dla mniej aktywnych polecamy brzegi Sanu idealne do opalania i wygrzewania się w słońcu. Ponadto polecamy: Przeworsk, Krasiczyn, Kalwarię Pacławską i Jarosław, Bieszczadzki Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Szlak Architektury Drewnianej – prezentujący pałace, dwory, cerkwie, drewniane świątynie; Szlak Garncarski – ścieżka turystyczna licząca 30 km i prowadząca do licznych obiektów (między innymi do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej, Galerii Rzeźby Ceramicznej); Skansen w Kolbuszowej – przybliżający kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków; Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce – miejsce uruchomienia pierwszej na świecie kopalni naftowej. Ciekawscy mogą również zajrzeć do rezerwatu „Prządki” niedaleko Krosna i malowniczej trasie łączącej Krosno i Rzeszów przez Lutczę. Wiele osób podróżując z Jasła lub Krosna do Rzeszowa wybiera właśnie tę, ze względu na urok miejsca o tej porze roku. Warto też po drodze odwiedzić ruiny zamku Kamieniec, klasztor i tereny przyległe w Borku Starym za Tyczynem. Zobaczyć warto skansen w Kolbuszowej, a stamtąd skierować się do Weryni (2 km od Kolbuszowej w stronę Sokołowa Młp.). Tam warto zatrzymać się przy pałacu Tyszkiewiczów.

Każdemu mieszkańcowi Podkarpacia polecić można pobyt na malowniczym Roztoczu, do którego jest naprawdę niedaleko. Warto zwrócić uwagę na fakt, że część Podkarpacia leży właśnie na Roztoczu. Wymienić tu należy chociażby Lubaczów, Cieszanów czy też Narol. Piękne miejscowości o bogatej historii i kulturze, warte odwiedzenia o każdej porze roku. Ponadto warto odwiedzić Tomaszów Lubelski położony już na Roztoczy Środkowym w województwie lubelskim. Tomaszów uznawany jest za serce Roztocza, ze względu na swoje centralne położenie. Do Tomaszowa z łatwością dostaniemy się autokarem z Rzeszowa (PKS Hrubieszów, PTS Tomaszów Lubelski, FHU Zofia Dej). Z Tomaszowa już jest blisko do wszystkich największych roztoczańskich atrakcji. Warto pojechać do Suśca zobaczyć szumy na Tanwi, rezerwat Czartowe Pole – niedaleko miejscowości, warto wejść na wieżę widokową na górze grabowickiej i sfotografować się przy napisie niczym tym z Hollywood „Susiec Roztocze”. Stąd już blisko do Józefowa (kamieniołom), Krasnobrodu (sanktuarium maryjne, liczne kapliczki, rezerwaty przyrody, zalew), Zwierzyńca (Roztoczański Park Narodowy, Florianka – ostoja Konika Polskiego, zabytkowy browar), stawy Echo. Trzeba zobaczyć również zabytki Szczebrzeszyna i przywitać się z chrząszczem. Z roztocza blisko już do Zamościa – perły renesansu. Kto nie było koniecznie musi zwiedzić to miasto.

Więcej o atrakcjach Roztocza przeczytacie Państwo na stronach www.roztoczewita.pl, www.susiec.pl

 

foto. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *