Uncategorized

JUBILEUSZ 25 lat Związku AK okręg Zamość

Jubileusz 25-lecia działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość 18 października 2015 rok zamojska Kolegiata zapełniła się kombatantami, oraz bardzo licznymi pocztami sztandarowymi, wśród których jako pierwszy reprezentował się ten z czasów II wojny światowej.
Obecnie przechowywany w Kolegiacie. Każdy sztandar niósł ze sobą historię i to było niezwykłe.
Po raz pierwszy świątynia gościła tyle pocztów i weteranów z Zamojszczyzny zgromadzonych na niedzielnej mszy św. Na tę niezwykłą uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, wśród nich JE. bs.Mariusz Leszczyński, senator RP Jerzy Chróścikowski, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, jednocześnie organizator uroczystości jak prezes ŚZŻAK Okręgu Zamość, skarbnik Zarządu Głównego w Warszawie Maciej Jarosiński. Wiceprezydent Zamościa Andrzej Zastąpiło, przedstawiciele zarządu z Lublina oraz wielu innych, w tym burmistrzowie i wójtowie gmin Zamojszczyzny. Na obchody tego jubileuszu prezes Sławomir Zawiślak zaprosił również członków rodzin, w których żyli i działali żołnierze Armii Krajowej, z tego też powodu sala widowiskowa Klubu Garnizonowego wypełniona była aż po brzegi.


Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kolegiacie Zamojskiej a dalsza część uroczystości odbywała się w Klubie Garnizonowym w Zamościu.
Uroczystość otworzył i prowadził sekretarz ZG Maciej Krzysztof Jarosiński, odczytując list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do ŚZŻAK Okręgu Zamość. Rys historyczny z okresu 25 – lecia działalności Okręgu przedstawił prezes Sławomir Zawiślak. W dalszej kolejności nastąpiły odznaczenia za zasługi dla AK oraz wręczono awanse. Wśród odznaczonych znaleźli się członkowie zarządu Okręgu: prezes Sławomir Zawiślak, wiceprezesi: mjr Tadeusz Kopeć i por.Andrzej Jaroszyński, oraz por.Józef Łaba, natomiast wśród osób odbierających awanse był mieszkaniec Gminy Susiec – mjr Bronisław Malec z Nowin, który otrzymał stopień pułkownika. Szczerze gratulowaliśmy naszemu weteranowi i cieszyliśmy się Jego jakże zasłużonym sukcesem. W trakcie trwania uroczystości odbyła się również uroczysta przysięga młodego pokolenia wstępującego w szeregi ŚZŻAK, którą odbierał mjr Tadeusz Kopeć. Tę patriotyczną uroczystość uświetnił występ 10.DH „Traperski Krąg” z Suśca oraz Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego, z którymi susieccy harcerze zdążyli porozmawiać i zebrać autografy do kroniki drużyny. Występ artystycznego zespołu był niesamowitą lekcją historii dla każdego pokolenia znajdującego się na sali. Było to niesamowite widowisko, o czym świadczyły niemilknące brawa na widowni. Wszystkim udzielił się niesamowity nastrój, który niosły ze sobą wykonywane przez zespól historyczno – patriotyczne pieśni. Szkoda, że nie mamy możliwości często uczestniczyć w występach tego zespołu. Po uroczystości nastąpiły niekończące się rozmowy przy kawie i herbacie oraz symbolicznej, wojskowej grochówce.
Czuwaj! phm.Anna Rojek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *