Uncategorized

Poczta Polska: Polacy wyślą bezpłatnie 200 000 kartek z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Poczta Polska zaprasza do bezpłatnego wysyłania kartek pocztowych oraz e-kartek z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowaliśmy 200 000 kartek dla uczestników tegorocznej akcji „Mamy Niepodległą!”.

Oficjalna inauguracja III edycji „Mamy Niepodległą!” wystartuje 5 listopada br. o godz. 11.00 w siedzibie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Akcja społeczna, której Partnerem Strategicznym jest Poczta Polska, polega na bezpłatnym wysyłaniu kartek pocztowych oraz e-kartek z okolicznościowymi życzeniami do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku dla uczestników czeka aż 200 000 kartek, które będzie można wysyłać od 5 do 11 listopada 2015 r.

Wspólne świętowanie

Do tegorocznej akcji „Mamy Niepodległą!”, oprócz Poczty Polskiej i ZHP, włączyło się 215 szkół i instytucji w całej Polsce! Od 2013r. uczestnicy akcji goszczą w Sejmie RP: przez cały dzień 10 listopada oraz 11 listopada podczas dnia otwartego. Na ulicach wielu miast w całej Polsce – Związek Harcerstwa Polskiego rozdawać będzie kartki w 17 chorągwiach ZHP we wszystkich miastach wojewódzkich.

Projekty tegorocznych kartek

W tym roku wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów. Na kartce znajduje się projekt banknotu o najwyższym w historii nominale – pięć milionów złotych – z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, autorstwa wybitnego polskiego grafika, Andrzeja Heidricha. Jest on projektantem wszystkich banknotów, które od połowy lat 70. były w obiegu w Polsce.

Po raz pierwszy zorganizowany został także otwarty konkurs, na który spłynęło ok. 100 prac. Zwyciężył projekt kartki autorstwa Marka Sayana Skwarskiego, który będzie realizowany w wersji papierowej. Wyboru dokonało jury składające się z przedstawicieli Poczty Polskiej, Muzeum, Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz środowisk artystycznych.

Trzecia kartka przedstawia projekt muralu autorstwa młodej graficzki, studentki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, Katarzyny Bakuły. Mural, na którym umieszczono 4-metrowy kolorowy portret Marszałka, zaprezentowano w centrum Warszawy na tzw. patelni przy Metrze Centrum 12 maja 2015 r., w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Przez ponad dwa miesiące zobaczyły go miliony warszawiaków i przyjezdnych.

Projekty wszystkich kartek, można zobaczyć na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *