Info

Czy wiesz, dlaczego wręczamy sobie prezenty?

Wręczanie prezentów to zwyczaj, który towarzyszy człowiekowi niemalże od samego początku jego istnienia. Możemy doszukiwać się go w kulturze plemiennej naszych przodków, opartej na wymianie dóbr. Współplemiennicy obdarowywali się nawzajem na różne sposoby; w tamtych czasach prezent mógł stanowić wisiorek z zęba groźnego drapieżnika czy znalezisko w postaci kamienia emanującego niezwykłą kolorystyką. W wielu przypadkach podarunek stanowiła także propozycja spędzenia razem czasu przy palącym się ognisku, w atmosferze ciepła i zjednoczenia. Później tradycja uległa zmianie; zwyczaj dawania upominków zaczął łączyć się z z określonymi etapami życia – narodzinami dziecka, uroczystościami religijnymi czy Bożym Narodzeniem. Prezenty odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach – zacieśniają więzi, wzmacniając interakcje międzyludzkie. Co więcej, ludzi mózg lubi dawać. Chociaż to stwierdzenie może brzmieć bardzo dziwnie, w rzeczywistości tak jest. Dowiedz się, dlaczego.

Psychologia obdarowywania i otrzymywania prezentów – co kryje nasz umysł?

Badania psychologów potwierdzają tezę, jakoby obdarowujący czerpał większe korzyści psychologiczne i emocjonalne niż osoba, która otrzymuje prezent. Każdy człowiek posiada własną empatię, przez co lubi sprawiać innym radość. Większość z nas uwielbia planować prezenty dla ważnych dla nas osób, by później móc czerpać niemałą radość z pozytywnej reakcji obdarowanej osoby. W momencie gdy dajemy komuś prezent, w mózgu aktywuje się układ nagrody, składający się między innymi z prążkowia i kory przedczołowej. Co więcej, aktywuje się także połączenie skroniowo-ciemieniowe, bardzo zaangażowane w proces odczuwania przez człowieka empatii. Badacze zgodnie stwierdzają, że radość związana z obdarowaniem kogoś prezentem utrzymuje się znacznie dłużej niż ta, którą spowodowało otrzymanie prezentu. Trzeba jednak przyznać, że jako ludzie lubimy również dostawać prezenty. Podarunki sugerują, że jesteśmy dla kogoś ważni – a przecież każdy z nas chce się takim czuć. Moment otrzymania prezentu także pobudza procesy zachodzące w mózgu; aktywuje specjalną sieć neuronów, stanowiącą w rzeczywistości grupę połączonych obszarów mózgu, wchodzących w skład wspomnianego przez nas układu nagrody. Tak – zarówno dawanie jak i otrzymywanie aktywuje te same układy, wyzwalając w nas uczucie przyjemności (dopaminę). Sam widok prezentu jest w stanie obudzić w nas pokłady radości, w związku z byciem ważnym dla kogoś równie istotnego w naszym życiu.

Najlepsze podarunki pochodzą prosto z serca

By jeszcze bardziej uszczęśliwić ukochaną osobę, warto wybrać prezent nawiązujący bezpośrednio do niej samej; tego co lubi robić, jej charakteru oraz preferencji. Poświęć chwilę na zastanowienie się, co naprawdę sprawi przyjemność obdarowanej osobie. Spersonalizowany przepiśnik dla wielbiciela eksperymentowania w kuchni, zestaw miodów dla miłośnika słodkich podarunków czy komplet błyszczącej biżuterii dla ukochanej, która uwielbia zaskakiwać wysublimowanymi stylizacjami…możliwości jest sporo. Ogrom opcji możesz znaleźć w sklepie Murrano, oferującym mnóstwo akcesoriów idealnych na prezent. Z pewnością znajdziesz tam coś, co przykuje twoją uwagę oraz – co najważniejsze – będzie w stanie spowodować uśmiech na twarzy ukochanej osoby. Na Murano.pl dodatkowo każdy gadżet ma opcję spersonalizowania pod obdarowywaną osobę. Umieść na podarunku waszą ulubioną sentencję, zabawne powiedzonko lub życzenia, które wzbudzą szczere emocje. Radość z obdarowywania to żaden mit, natomiast dobrze dobrany prezent jest w stanie uszczęśliwić każdego i rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *