GRANICA Ciekawostki październikowe

·       Papierosy, kastet i farmaceutyki – to tylko niektóre z towarów zatrzymanych w październiku 2020 r. przez  funkcjonariuszy lubelskiej Krajowej Administracji  Skarbowej (KAS) na granicy w województwie lubelskim.
·       Kontrole prowadzone wewnątrz kraju przyniosły efekty w postaci zabezpieczenia 36 automatów do nielegalnych gier hazardowych.  
Papierosy 
W październiku 2020 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 255 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 3,5 mln zł. 
Przemyty ukrywane były głównie w pojazdach ciężarowych i pociągach towarowych.

Przykładowo podczas zaledwie dwóch kontroli przeprowadzonych 24 października 2020 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Koroszczynie udaremnili przemyt 3,3 tys. paczek papierosów. Nielegalny towar ukryty był w ciężarówkach wjeżdżających do Polski z Białorusi. W jego namierzeniu pomógł rentgen.

W jednym z pojazdów 2,5 tys. paczek papierosów znajdowało się w naczepie oraz zbiorniku na wodę. W drugim nielegalne wyroby (800 paczek) funkcjonariusze znaleźli w łóżku oraz dachu pojazdu.

Kierujący pojazdami przyznali się do prób przemytu i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Mężczyźni tytułem kary grzywny wpłacili odpowiednio 30 tys. zł i 10 tys. zł.

Farmaceutyki i termometry

52-letni obywatel naszego kraju przekraczający granicę w Hrebennem miał w swoim samochodzie małą aptekę – 500 tabletek leku na uspokojenie, 11 różnego typu maści oraz 24 termometry rtęciowe. Wszystkie te artykułu przewoził rzekomo na potrzeby własne i bliskich znajomych. W ostatnim czasie to kolejne ujawnienie próby przemytu termometrów rtęciowych, które już 11 lat temu zostały wycofane z produkcji i obrotu.

Z kolei w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku funkcjonariusze dwukrotnie ujawnili farmaceutyki u tego samego podróżnego. 54-letni obywatel Ukrainy w ciągu zaledwie kilku dni dwa razy próbował wwieźć do Polski antybiotyki i leki na pasożyty. Łącznie ponad 100 opakowań specyfików. Mężczyzna tłumaczył, że wszystkie kupił na własne potrzeby. Tymczasem przepisy stanowią, że na własne potrzeby można przewieźć pięć najmniejszych opakować leku.

Biała broń

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem w trakcie kontroli autokaru ujawnili kastet. Broń próbował wwieźć do Polski 34-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna tłumaczył, że o kastecie w swoim bagażu…nie wiedział.

Podróżnego wraz z ujawnioną bronią przekazano funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Inne ciekawe ujawnienia

45 sztuk wyrobów oznaczonych znakami znanych światowych firm ujawnili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem. Torebki, portfele, zegarki i czapki próbował wwieźć 39-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna tłumaczył, że miały to być prezenty dla mieszkających w Polsce znajomych. Ujawnione towary zostały zabezpieczone z uwagi na brak zgłoszenia, jak również podejrzenie, że mogą to być wyroby podrabiane.

Z kolei funkcjonariusze Piątego Referatu Realizacji z Lublina podczas kontroli przesyłek pocztowych w jednej z paczek ujawnili dwa opakowania zawierające susz roślinny. Nieodzowny okazał się tym razem pies służbowy Whiskey, który bezbłędnie wskazał podejrzane pakunki. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że ujawniona substancja to marihuana.

Walka z hazardem  

Funkcjonariusze lubelskiej KAS w wyniku prowadzonych w październiku 2020 r. działań kontrolnych ukierunkowanych na walkę z nielegalnym hazardem zatrzymali 36 urządzeń do nielegalnych gier hazardowych.  Były to zarówno klasyczne automaty, jak również jednostki komputerowe.

Funkcjonariusze zatrzymali również gotówkę w kwocie ponad 10 tys. zł przeznaczoną do wypłaty ewentualnych wygranych, a także  klucze do automatów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem tej nielegalnej działalności.

Działania kontrolne prowadzone były m.in. w Lublinie, Chełmie, Puławach i Dęblinie. Podczas kilku kontroli funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Policji. 

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.