Na sygnale

INFORMACJA Służba Celna udostępnia system eBooking TRUCK

Od 5 października pilotażowo rusza na przejściach granicznych w Koroszczynie
i w Grzechotkach nowatorska usługa Służby Celnej dla przewoźników – eBooking TRUCK.

Jest to duże logistyczno-informatyczne przedsięwzięcie, do którego Służba Celna przygotowywała się od około 2 lat. To także rewolucyjne rozwiązanie, nie stosowane wcześniej nigdzie na zachodzie Europy. Jest jednocześnie odpowiedzią na potrzeby modernizującej się branży transportowej.
Głównym założeniem systemu jest stworzenie możliwości zaplanowania czasu rozpoczęcia odprawy na wybranym przejściu granicznym. Rozwiązanie to przyczyni się do zwiększenia przepustowości przejść granicznych na zewnętrznym odcinku granicy Unii Europejskiej.
Dzięki temu proces odpraw granicznych będzie bardzo przewidywalny, pozwoli kierowcom i firmom transportowym oszczędzić czas, a co za tym idzie także pieniądze.
Do przeprowadzenia pilotażu wybrane zostały dwa przejścia na granicy wschodniej –
w tym Koroszczyn. O wyborze Koroszczyna zadecydowały m.in. takie czynniki jak wielkość przejścia, dobre warunki infrastrukturalne, jak też rola, jaką odgrywa on w wymianie towarowej między Unią Europejską a Białorusią i Rosją. Biorąc pod uwagę wszystkie przejścia na granicy wschodniej – to właśnie przez Koroszczyn wyjeżdża z Polski najwięcej towarów.
Skorzystanie z e-Booking TRUCK będzie wymagało jednorazowej rejestracji – poprzez specjalnie stworzoną stronę: www.e-booking.gov.pl – po której możliwe będą rezerwacje terminów odpraw, dokonywane z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem. Po zarejestrowaniu przedsiębiorca otrzyma potwierdzenie rezerwacji terminu na podany adres e-mail. Przewidziany jest również uproszczony sposób rezerwacji bez konieczności logowania.
Komunikaty na temat usługi eBooking TRUCK znajdują się na stronie internetowej:
– Ministerstwa Finansów: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/komunikaty/
– Izby Celnej w Białej Podlaskiej: http://www.bialapodlaska.scelna.gov.pl
– na portalu poświęconym usłudze – www.e-booking.gov.pl, na którym zamieszczane są też najczęściej zadawane pytania dot. systemu eBooking TRUCK.
Rzecznik prasowy/podkom. Marzena Siemieniuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *