LUBYCZA KRÓLEWSKA Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Z czytaniem książek jest coraz gorzej. Mówią tak ogólnopolskie media, profesorowie akademiccy i wydawcy.
Statystyczny Polak nie przeczytał w tym roku ani jednej publikacji, no może z wyjątkiem książki telefonicznej. Ale nie wszędzie jest tak źle.
W Przedszkolu Samorządowym w Lubyczy Królewskiej od 2008 roku prowadzona jest akcji „Nasza gmina czyta dzieciom”. Od początku opiekunem i „dobrym duchem” przedsięwzięcia jest nauczycielka Mariola Borys.
Do przedszkola zapraszani są dorośli – przedstawiciel władz samorządowych, nauczyciele, pracownicy różnorakich firm i instytucji z terenu gminy, którzy czytają dzieciom bajki i opowiadania. Celem akcji jest zachęcenie naszych najmłodszych pociech  i ich rodziców do sięgania po książki i wspólnego czytania.
Jest to, co prawda, bardzo ciężkie zadanie, bo w epoce Internetu, smartfonów i tabletów czytanie książek staje się pewnego rodzaju wyrzeczeniem, ale próbować zawsze warto. Ciekawe jest także to, że do akcji  udało się namówić również rodziców, którzy czytają dzieciakom do snu, przed leżakowaniem w przedszkolu. Każdy z czytających wpisuje się w specjalnej księdze pamiątkowej i dostaje drobny upominek od przedszkolaków.
Zabawa z książką – bo tak to można nazwać – jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci spotkań.
Na przestrzeni prawie dziewięciu lat we wspólnym czytaniu udział wzięło ponad sto osób. Goście czytali bajki i opowiadania związane z wykonywanym zawodem lub takie, jakie sami lubili , gdy byli dziećmi. Przedszkolaki w trakcie wizyt osób zaproszonych do czytania mogły jednocześnie poznać specyfikę wykonywanych przez nie zawodów i zobaczyć mundury lub uniformy, w których na co dzień pracują.
Jest to bezcenne doświadczenie dla tak małych dzieci, pomaga oswoić się na przyszłość z wizytą u lekarza lub pielęgniarki, wiedzieć czym zajmuje się strażak lub groźnie wyglądający strażnik graniczny z psem. Wsparciem dla działań czytelniczych jest założona w placówce biblioteczka, w której pociechy mogą wypożyczyć książkę i poczytać wspólnie z rodzicami.
mat. prasowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.