Co gdzie kiedy ?Lubycza Królewska

LUBYCZA Ogólnopolska konferencja naukowa (zapowiedź)

10 i 11 czerwca 2016 roku w Lubyczy Królewskiej organizowana jest ogólnopolska konferencja naukowa pn. „Ziemia lubycka – język, historia, kultura”.
Tak Lubycza świętuje nadanie praw miejskich.
Czy Lubycza Królewska była miastem? Kiedy powstała? Kim byli tajemniczy Jakub i Miczko, o których wspomina dokument wystawiony przez księcia Siemowita IV 15 czerwca 1422 roku?
Te i wiele innych zagadnień będzie nurtować uczestników ogólnopolskiej konferencji historycznej „Ziemia Lubycka. Język, historia, kultura”.
Na zaproszenie władz samorządowych do Lubyczy przyjadą naukowcy z Polski i Ukrainy, aby spróbować wyjaśnić zagadki związane z historią tej niewielkiej, ale mającej aż XIV-wieczny rodowód miejscowości.
Organizatorzy zapraszają na spotkanie m.in. z prof. Andrzejem Janeczkiem, prof. Haliną Pelcową i prof. Andrzejem Gilem.
O najciekawszych cerkwiach obecnej gminy opowie dr Wasyl Słobodian ze Lwowa, a o dawnym lubyckim sztetl Ewa Koper z Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu.
To tylko niewielka część prelegentów, którzy pojawią się na konferencji. Najważniejszym powodem omawianego sympozjum jest nadanie Lubyczy Królewskiej z dniem 1 stycznia 2016 roku praw miejskich.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.
Na spotkanie zapraszają Rada Miejska, Burmistrz Lubyczy Królewskiej Tomasz Leszczyński i dyrekcja Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej.
lk_konferencja_10.11.06.16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *